W tygodniowych zajęciach udział weźmie 55 osób, głównie nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, ale też liderów organizacji pozarządowych i studentów zajmujących się tematyką żydowską.
„Największy nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne. Chcemy pokazać nauczycielom, jak przy użyciu źródeł tekstowych, filmowych, fotograficznych, pracować z uczniami. Z kolei blok merytoryczny Szkoły Letniej wypełnią wykłady o historii Holokaustu, dziejach Żydów w Polsce, o judaizmie, o tożsamości żydowskiej” – powiedziała koordynatorka Szkoły Letniej Katarzyna Kopff-Muszyńska.
Większość zajęć odbędzie się w zamku w Przegorzałach, gdzie siedzibę ma Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskigo. Uczestnicy zajęć zwiedzą także miejsca, w których obecni byli Żydzi. W Krakowie będzie to przede wszystkim Kazimierz, dawna żydowska dzielnica. Nie zabraknie wizyt w takich instytucjach jak Żydowskie Muzeum Galicja i Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Podczas jednodniowego wyjazdu do Oświęcimia, uczestnicy Szkoły Letniej zwiedzą dawny obóz koncentracyjny i zagłady. „Będzie to zwiedzanie niestandardowe, pogłębione, mające zwrócić uwagę nauczycieli, w jaki sposób powinni przygotować młodzież do wizyty w tym miejscu. Pedagodzy dowiedzą się np. że wyjazdu do Auschwitz-Birkenau nie można określać jako wycieczki” – mówiła koordynator.
W Oświęcimiu grupa zatrzyma się także na wykłady w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży oraz w Centrum Żydowskim. W tym roku swoją historię opowie urodzony we Lwowie, a mieszkający w Izraelu, historyk prof. Shimon Redlich.
Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku wpłynęło ok. 150 zgłoszeń, z czego ok. 40 nadesłały osoby z Ukrainy. „To sygnał, że na Wschodzie, gdzie mało mówi się o Holokauście, jest ogromne zainteresowanie tą tematyką. Będziemy się starali w przyszłości tak opracować program, aby większej liczbie osób ze Wschodu umożliwić udział zajęciach w Szkole Letniej” – powiedziała koordynator i dodała, w tym roku zakwalifikowano tylko trzy osoby z Ukrainy, oraz po jednej z Rosji i Azerbejdżanu.
Wykładowcami podczas Szkoły Letniej są polscy i zagraniczni eksperci, nauczyciele akademiccy oraz współpracownicy muzeów i miejsc pamięci. Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji programu przyjęli m.in. prof. Michael Berenbaum, prof. Jan Tomasz Gross, prof. Zdzisław Mach, prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, prof. Jonathan Webber, prof. Andrzej Żbikowski, dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dr Joanna Preizner, dr hab. Dariusz Libionka, dr Piotr Trojański, dr Bartosz Kwieciński.
Szkołę Letnią Nauczanie o Holokauście organizuje Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Illinois Holocaust Museum and Education Center, Yad Vashem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Ukraińskim Centrum Studiów nad Holokaustem w Kijowie, Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.
Głównym sponsorem IX Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście jest organizacja działająca na rzecz odszkodowań ocalałym z Holokaustu - Conference on Jewish Material Claims Against Germany. Program wsparli finansowo także Fundusz Michaela H. Traisona dla Polski oraz osoby prywatne. (PAP)

Polecamy: Ekspertka: empatia ważnym elementem nauczania o Holokauście