Elektroniczny system e-booking KIDS to rozwinięcie działającego od kilku lat systemu e-Booking BUS, który został uruchomiony po raz pierwszy w związku z Euro 2012. Dzięki wpisaniu lub przekopiowaniu do systemu danych wszystkich podróżujących autobusem, kierowcy i danych rejestracyjnych pojazdu, służby graniczne i administracja celna mogą wcześniej dowiedzieć się, kto zjawi się na granicy i prowadzić swego rodzaju analizę ryzyka i przygotować się do odprawy.
"To skraca cały proces odprawy na przejściu granicznym. Z reguły nie trwa ona dłużej niż 10 minut" - wyjaśnił Daniel. "Do usługi dołożyliśmy następnie możliwość rezerwacji godziny przekroczenia granicy i odprawy. W sytuacji, gdy zbyt wielu przewoźników wybiera tę samą godzinę, system sugeruje zapis na inną dogodną godzinę, najczęściej kolejną" - dodał. Gdy większa liczba autobusów umówiona jest na jedną konkretną godzinę, służby skierują do ich obsługi większą liczbę funkcjonariuszy.
Daniel poinformował, że latem ubiegłego roku ministerstwo uruchomiło podobną usługę adresowaną do przewoźników przewożących dzieci - e-Booking KIDS. Dzięki niej autobusy z dziećmi można umówić na granicę na konkretną godzinę, poza tym będą one odprawione w pierwszej kolejności.
"Zauważyliśmy, że w okresach wzmożonego wakacyjnego ruchu, czy w czasie ferii dość dużo wycieczek z dziećmi przekracza granicę. W związku z tym w zeszłym roku umożliwiliśmy skorzystanie z usługi e-Booking KIDS. Dzięki niej każda wycieczka, w której podróżuje więcej niż 70 proc. dzieci i została zgłoszona przez system będzie przez nas traktowana priorytetowo. Niezależnie od tego, ile autokarów jest w danym momencie na granicy, autobusy z dziećmi zawsze odprawiamy szybciej" - podkreślił Daniel.
Z systemu można skorzystać logując się na stronie www.granica.gov.pl. Po zalogowaniu przewoźnik może pobrać specjalne oznaczenie na autokar. "Autobus oznaczony symbolem e-Booking KIDS będzie od razu zidentyfikowany przez służby celne oraz poprowadzony przez nie" - zapewnił dyrektor departamentu Służby Celnej.

Ulgowy bilet tylko na legitymację z wpisanym nr PESEL>>

Daniel zaapelował do przewoźników, by zaoszczędzili stresu dzieciom i korzystali z systemu.
"Odprawa zarezerwowana przebiega dużo sprawniej. Dzieci nie tylko gorzej znoszą podróże, tym bardziej oczekiwanie w upale. A początek wakacji i dłuższe weekendy to kumulacja turystycznych przejazdów autokarowych przez granicę" - podkreślił Daniel. Zaznaczył, że usługa e-Booking KIDS to autorskie rozwiązanie polskiej służby celnej. Z danych resortu finansów wynika, że do tej pory skorzystano z niego już blisko 80 razy. W 2014 roku było 59 zgłoszeń, w 2015 roku - 18.
Daniel zapowiedział, że na przełomie sierpnia i września ruszy kolejna usługa. Tym razem adresowana do przewoźników towarowych e-booking TRUCK.
"Bardzo intensywnie pracujemy nad tym rozwiązaniem. Planujemy wdrożyć ten system pilotażowo na przełomie sierpnia i września na dwóch przejściach granicznych - w Koroszczynie i Grzechotkach. Polska ma najbardziej obciążoną granicę lądową, jeśli chodzi o ruch towarowy. Pilotaż pomoże sprawdzić, jak działa system. Obecnie przygotowujemy system informatyczny i procesy komunikacyjne" - powiedział.
Wyjaśnił, że usługa polega na rezerwacji miejsca na granicy i odprawy celnej na konkretną godzinę, co przenosi kolejkę ze świata realnego w świat wirtualny. "W tym przypadku skala rozwiązania jest dużo większa niż w przypadku działających już systemów rezerwacji. Tu mamy do czynienia z permanentnym napływem pojazdów na przejścia graniczne" - zaznaczył Daniel.(PAP)

WSA: dowóz uczniów autobusem szkolnym wymaga zezwolenia>>