Semik jest postacią znaną w Radomiu. Zanim został mazowieckim kuratorem oświaty, kierował jedną z najlepszych szkół w woj. mazowieckim – VI LO im. Jana Kochanowskiego.
Semik potwierdził, że w środę przyjął ofertę nowego prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. „Z wielką radością wracam do Radomia i do radomskiej oświaty” – powiedział. Urząd wiceprezydenta Radomia ma objąć 22 grudnia.
Semik podkreślił, że będzie pierwszym zastępcą prezydenta Radomia. Ma mu podlegać oświata oraz kultura. Na początek, jak zapowiedział, chce przeprowadzić audyt, by zapoznać się m.in. ze stanem finansów radomskiej oświaty. „Od jego wyników będą zależały moje kolejne decyzje” – dodał.
Semik zaznaczył, że z mocy prawa do pełnienia obowiązków mazowieckiego kuratora oświaty zostanie powołana jego dotychczasowa zastępczyni Katarzyna Góralska, dalsze decyzje kadrowe będą zaś należały do wojewody mazowieckiego.

Sejm za zakazem łączenia stanowiska kuratora z mandatem radnego>>

Semik z powodzeniem startował w tegorocznych wyborach z listy Platformy Obywatelskiej na radnego Rady Miejskiej Radomia, jednak po wyborach zrzekł się mandatu.
Nowym wiceprezydentem Radomia został b. poseł PO Radosław Witkowski. Na razie nie są znane nazwiska innych wiceprezydentów.
Karol Semik urodził się w Cieszynie. Ma 61 lat. W latach 1978-1985 był nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny). Potem sprawował funkcję wicedyrektora ds. dydaktycznych Zespołu Szkół Zawodowych im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu oraz konsultanta Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Przez 16 lat był dyrektorem ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, w skład którego wchodzi jedno z najlepszych liceów w woj. mazowieckim - VI Liceum Ogólnokształcące (szkoła od 1999 r. jest zawsze w pierwszej dziesiątce rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”). Od marca 2008 r. był mazowieckim kuratorem oświaty. (PAP)

W 2015 r. nowy nadzór pedagogiczny i ograniczenia w stosowaniu Karty Nauczyciela>>