„To bardzo ważne, żeby zaszczepić chęć do uprawiania sportu w jak najmłodszym wieku, bo jeśli się tego nie zrobi u dzieci, to później jest bardzo trudno” – powiedział wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk we wtorek na spotkaniu inaugurującym program.

Multisport to program przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Polega na organizacji pozalekcyjnych zajęć sportowych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Zajęcia będą odbywać się do końca roku kalendarzowego, z przerwą wakacyjną, trzy razy w tygodniu po półtorej godziny. Obejmować będą treningi w zakresie m.in. lekkiej atletyki i gimnastyki oraz sportów walki, dyscyplin zespołowych.

Przetarg na prowadzenie programu w woj. lubelskim wygrało Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Lublinie. Przekaże ono na sfinansowanie programu 148 tys. zł, dotacja samorządu województwa wyniesie 200 tys. zł, a ministerialna – 348 tys. zł. Pozwoli to zorganizować 80 lokalnych ośrodków szkoleniowych w szkołach, klubach sportowych i obiektach samorządowych. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na wynagrodzenia dla nauczycieli i instruktorów, sprzęt sportowy i ubezpieczenie uczniów. W zajęciach weźmie udział 1,6 tys. uczniów.

„Będziemy wyłapywać talenty sportowe. W tym wieku dzieci są aktywne, żywe. Chodzi o to, by te ich cechy - jak siła, szybkość, wytrzymałość, koordynacja ruchowa rozwijać poprzez różne formy zabawy” – powiedział przewodniczący Rady Wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych w Lublinie Józef Poterucha.

„Ważne, żeby to nie była jednoroczna akcja, tylko systemowe działanie. Mamy takie zapowiedzi, że program będzie kontynuowany” – dodał Poterucha.

Instruktorzy, którzy uczestniczyli w spotkaniu, chwalili program. „Im więcej tego typu akcji tym lepiej. Dzieci można zainteresować sportem, to nieprawda, że chcą tylko siedzieć przed komputerami (...). U nas w klubie mamy około 40 dzieci na treningach, teraz będzie mogło być ich więcej” – powiedział Daniel Chwastek, trener zapasów i sumo w klubie Pogoń w Tyszowcach. (PAP)

kop/ agz/