Prezydent przyjechał do Podhalańskiej Wyższej - jak nazywają uczelnię jej władze i studenci - z żoną. Okazją do uhonorowania go było 10-lecie uczelni.

Podhalańska Wyższa powstała 10 lat temu, by kształtować myśli, uczucia i serca szeroko rozumianego ludu Podhala. Pańską wizytę przyjmujemy jako pełne zrozumienie tej misji - powiedział rektor uczelni prof. Stanisław Hodorowicz, wręczając prezydentowi jubileuszowy góralski kapelusz, uchwałę senatu i statuetkę nawiązującą do symboliki orlich skrzydeł, gór i ciupagi.

Komorowski powiedział, że to nie jest przypadek, że Podhale przetrwało jako kraina o silnej tożsamości, z poczuciem dumy".

To nie przypadek, że potrafi dziś korzystać z tego, co niesie Polska samorządna - zaznaczył prezydent, nawiązując do siły góralskiego charakteru, o której mówił rektor uczelni. Jak dodał, uczelnia jest symbolem ambicji i wyzwalania aktywności obywatelskiej.

Studenci pytali Komorowskiego, czy jest dumny z Polski. Słyszałem niedawno na szczycie w Warszawie zgodny chór prezydentów, którzy mówili o sukcesie Polski. To było głęboko przemyślane i przeżyte przez innych przekonanie, że Polska jest nagradzana za odwagę, za mądre przywództwo, za zdolność społeczeństwa do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, za zrozumienie, że trzeba było dokonać wielu zmian i za zdolność do kreatywności. To świat widzi i tego nam zazdrości. Jestem dumny z osiągnięć Polski - odparł prezydent.

Anna Komorowska otrzymała od burmistrza Nowego Targu broszę w kształcie podhalańskiej orlicy, która - jak powiedziano podczas spotkania - pozwala utrzymać w ryzach nawet najbardziej niesfornego mężczyznę.

Spotkanie w auli Podhalańskiej Wyższej upłynęło w luźnej atmosferze, przy dźwiękach góralskiej kapeli. Jako sposób na stres prezydent podał wnukoterapię; jako powód zostania politykiem - to, że polityka się o niego upomniała. Obiecał także poparcie starań o przyznanie uczelni uprawnień do studiów magisterskich (obecnie oferuje studia licencjackie), jeżeli spełni warunki formalne.

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu powstała w 2001 roku jako pierwsza w Polsce uczelnia wyższa utworzona na wniosek samorządu województwa. Patronat nad nią objęły Uniwersytet Jagielloński oraz krakowska Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha.

Podhalańska Wyższa podpisała porozumienia o współpracy także z innymi renomowanymi uczelniami krakowskimi. Są wśród nich: Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

W październiku 2001 uczelnia rozpoczynała swoją działalność oferując cztery kierunki kształcenia: filologię polską, fizjoterapię, pielęgniarstwo, rekreację i turystykę. W ciągu dekady wzbogaciła się kolejno o architekturę i urbanistykę, ratownictwo medyczne oraz ochronę środowiska. W grudniu 2009 roku decyzją Komisji Europejskiej uczelnia otrzymała Kartę Erasmusa, upoważniającą studentów do korzystania zarówno z ofert edukacyjnych uczelni państw UE, jak i do możliwości odbywania praktyk zawodowych za granicą. (PAP)
hp/ mok/ ura/