W EC1 Wschód oprócz planetarium czy kina 3D mają się znaleźć m.in. nowoczesne studia do postprodukcji dźwięku i obrazu a także studio dźwięku z technologią Motion Captur.

"To pomysł miasta na szersze wykorzystanie tej przestrzeni. Chcemy zachęcić twórców gier komputerowych, by w oparciu o to unikalne wyposażenie chcieli realizować swoje produkcje właśnie w Łodzi" - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Budowa studia z technologią Motion Captur jest jednym z elementów poszerzania przez miasto zaplanowanego wcześniej zakresu działalności EC1 Wschód. Efektem tych działań ma być też m.in. przystosowanie b. hali maszym, która pierwotnie miała być wyłącznie salą wystawienniczą, również do organizacji koncertów czy targów związanych ze sztuką.

"Mam nadzieję, że w nowych przestrzeniach EC1 artyści znajdą znakomite warunki do realizacji swoich projektów muzycznych, filmowych czy komputerowych. EC1 jest jednak również projektem pokazującym zdobycze rewitalizacji. Pokazuje, co można zrobić z naszych starych obiektów poprzemysłowych" - powiedziała Zdanowska.

Po zakończeniu rewitalizacji obie części EC1 - wschodnia i zachodnia - zostaną oddane do użytku w trzecim kwartale 2014 r.

W części EC1 Zachód powstaje centrum nauki i techniki. Będzie to ośrodek edukacyjno-wystawienniczy zajmujący się promocją nauki i rozwoju techniki. Bazą tej prezentacji będą oryginalne urządzenia i wyposażenie dawnej elektrowni. Znajdą się tam również m.in. zabytkowe samoloty i śmigłowce z łódzkiego lotniska a także eksponaty związane z łódzką komunikacją miejską. W interaktywnym centrum staną też kioski multimedialne, w których będzie można poznać historię EC1.

Na terenie EC1 odtworzony ma być ogród, który przed laty znajdował się przed budynkiem dawnego Zarządu Elektrowni. Na podstawie zachowanych fotografii, w miarę możliwości przywrócony zostanie jego kształt i pierwotne nasadzenia.

Aby umożliwić w przyszłości swobodny dostęp do zrewitalizowanej elektrociepłowni na jej terenie powstają nowe ulice. Od strony istniejącej już ul. Kilińskiego wybudowane zostaną dwie drogi dojazdowe, z czego jedna już powstała. Będą też dwa wjazdy od strony ul. Tuwima a także dojazd od ul. Targowej.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 to jeden z elementów tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca kolejowego. Zdaniem władz miasta zarówno EC1 jak i nowy dworzec to jedno z największych urbanistycznych wyzwań w historii Łodzi.
Cała wartość projektu rewitalizacji EC1 wynosi 274 mln zł brutto z czego 82,7 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace prowadzone są na powierzchni blisko 40 tys. mkw.