Różne szkodniki liściożerne lasów zagrażają 4,6 tys. ha drzewostanów na terenach administrowanych przez szczecińską RDLP; na większości z nich zaplanowano opryski.

Jak powiedział PAP w czwartek Józef Nizio z Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Szczecinie, przeciwko najgroźniejszemu szkodnikowi sosny, barczatce sosnówce, opryskano już blisko 660 ha w nadleśnictwach: Dębno i Ośno Lubuskie. W tym roku do oprysków przeciwko barczatce zakwalifikowano ok. 3 tys. ha zagrożonych drzewostanów sosnowych - dodał.

Nizio powiedział, że kolejne opryski obejmą ponad 2,3 tys. ha w nadleśnictwie Głusko, gdzie występuje szczególnie dużo barczatki sosnówki. Leśnicy szacujący zagrożenie znaleźli sosny, na których było nawet do 500 sztuk gąsienic barczatki - dodał.

Barczatkę sosnówkę zwalcza się preparatem biologicznym opartym na bakterii, która powoduje ograniczenie liczebności tego szkodnika. Leśnicy czekają z rozpoczęciem oprysków na wyższą temperaturę - żeby opryski były skuteczne, musi ona przekraczać 15 st. C.

Preparat używany do oprysków jest nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt - podkreślił Nizio.

W ubiegłym roku zagrożenie barczatką sosnówką było kilkunastokrotnie większe. Opryski prowadzone wtedy znacznie ograniczyły jej populację. Udało się także wyeliminować dużą część występującego razem z barczatką szkodnika lasów, czyli brudnicy mniszki, która w tym roku stanowi niewielkie zagrożenie.

Leśnicy planują także na początku maja rozpocząć opryski przeciwko chrabąszczowi majowemu i chrabąszczowi kasztanowcowi. Duże skupiska tych chrabąszczy występują w nadleśnictwie Międzychód i Bolewice; opryskanych ma zostać 470 ha lasów.

Ponad 1,6 tys. ha lasów głównie w okolicach Reska, Chojny, Mieszkowic i Gryfina zagrożonych jest przez szkodniki liściożerne dębu. Leśnicy obserwują w wyznaczonych punktach tego szkodnika, ale opryski będą prowadzone dopiero w ostateczności.

Barczatka sosnówka (Dendrolimus pini) jest jednym z najgroźniejszych owadzich szkodników sosny. Ogniska tego szkodnika znajdują się głównie w drzewostanach tzw. średnich i starszych klas wieku, czyli kilkudziesięcioletnich. Na jednym drzewie może być nawet kilka tysięcy niezwykle żarłocznych gąsienic o długości 6-7 cm. Potrafią one doszczętnie zniszczyć igliwie i doprowadzić do śmierci drzew oraz rozpadu drzewostanu.

Obszar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach części województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Szczecińska dyrekcja zarządza jedną z największych powierzchni wśród podległych dyrekcjom Lasów Państwowych w kraju - około 690 tys. ha. (PAP)