Koszt renowacji Wieży Piastowskiej wraz z zagospodarowaniem jej wnętrza i terenu przyległego oraz zorganizowaniem zaplecza turystycznego służącego do obsługi ruchu turystycznego wrocławska firma oszacowała na ponad 3,6 mln zł brutto.

Wojewoda opolski przed przetargiem oszacował wartość projektu remontu Wieży Piastowskiej na 3,3 mln zł. Pieniądze składające się na tę sumę mają pochodzić z urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego i z unijnej puli. By zabezpieczyć finansowanie remontu w pełni służby wojewody pozyskały promesę w wysokości ok. pół mln zł z Ministerstwa Finansów.

Kryterium wyboru oferty na remont Wieży Piastowskiej była cena ofert - wybrano wykonawcę, który zaoferował cenę najniższą i spełnił warunki ujęte w specyfikacji przetargu - poinformował PAP rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński.

Prócz firmy Castellum z Wrocławia do przetargu stanęły również warszawska Akademia Sztuk Pięknych składając ofertę wspólną kilku firm za kwotę ponad 3,9 mln zł oraz opolska firma Ram z ofertą opiewającą na ponad 3,5 mln zł.

Plan remontu Wieży Piastowskiej zakłada, że wyremontowana ma być m.in. czasza wieży oraz oczyszczona i zabezpieczona elewacja zewnętrzna zabytku. Zakres prac remontowych ma też objąć wykonanie podgrzewanej posadzki tarasu widokowego i utworzenie w piwnicy zaplecza do obsługi ruchu turystycznego. Znajdą się tam kasa biletowa, toalety, pomieszczenie dla przewodnika i grupy czekającej na zwiedzanie.

Wykonawca będzie miał 18 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie prac. Umowa ma zostać podpisana 22 czerwca, o ile nie wpłyną odwołania.

Wieża Piastowska została zbudowana ok. 1300 roku. Była częścią nieistniejącego już zamku Piastów. Obecnie to jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Jej charakterystyczny kształt widać zza budowli amfiteatru opolskiego podczas każdego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. (PAP)

kat/ ls/