Jak poinformował w niedzielę Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, 37–letni mieszkaniec Jarosławia usłyszał już zarzut umyślnego zniszczenia zabytku. Mężczyzna jest jednym ze współwłaścicieli tej kamienicy.

„Z naszych ustaleń wynika, że do uszkodzenia budynku doszło w dniach od 11 do 21 lutego 2013 r. Mężczyzna przyznał się i chce dobrowolnie poddać się karze” - powiedział Wilk.

Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
XVII-wieczna kamienica tzw. Wójtostwo znajduje się przy ulicy Opolskiej 10 w ścisłym centrum Jarosławia. Na początku XX wieku została przebudowana, ale jak wynika z zapisów służb konserwatorskich, zachowano wiele elementów jej pierwotnego wystroju.

W 1960 r. kamienicę uznano za zabytek. Według danych konserwatora zabytków, pomieszczenia kamienicy miały charakterystyczne sklepienia kolebkowe z lunetami, zdobione późnorenesansową dekoracją stiukową o motywach roślinnych. Ponadto w jednym z pomieszczeń odkryto ślady polichromii na ścianie, pod tynkiem. Specjaliści w 1960 roku uznali dekorację stiukową za "wybitnie wartościową pod względem artystycznym".

Kamienica została prawdopodobnie sprzedana przez poprzednią właścicielkę; wykonanie prac zlecił już nowy właściciel.