Bezawaryjność instalacji produkcyjnych tworzyw sztucznych włocławskiego Anwilu wyniosła w 2015 r. ponad 97 proc. - poinformowała spółka.

Anwil to jedyny podmiot w Polsce, który produkuje suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji granulatów, profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a także drobnego sprzętu medycznego. Wytwarzane są tam także granulaty kablowe z PCW, izolacyjne i osłonowe, mieszanki sypkie na bazie PCW oraz twarde granulaty techniczne przeznaczone m.in. do produkcji paneli ściennych, profili budowlanych i elektroinstalacyjnych, a także płyty z PCW. Spółka jest też producentem nawozów azotowych - saletry amonowej i saletrzaku.

Anwil rozpoczął produkcję PCW w 1983 r., a pierwsza milionowa tona opuściła instalację włocławskiego zakładu jedenaście lat później - w 1994 r. Jak zaznaczyła spółka, na kolejny milion ton trzeba było czekać już tylko sześć lat. Kolejne, trzeci, czwarty i piąty milion ton wyprodukowano tam w latach 2004, 2008 i 2012.

Anwil przypomniał, że od 2000 r. linia produkcyjna PCW włocławskiego zakładu była sukcesywnie modernizowana, a jej unowocześnianie trwało w sumie blisko 9 lat. Według spółki, przeprowadzone prace pozwoliły na znaczne zwiększenie wydajności linii, czego efektem było m.in. skrócenie czasu potrzebnego na wytworzenie kolejnych milionowych ton PCW: w latach 2004-21 był to okres 48 miesięcy, a w przypadku 6-milionowej tony wyprodukowanej w 2015 r. był to już 36 miesięcy.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

„Stosunkowo duża zmienność koniunktury na rynkach, na których działa Anwil sprawia, że planowanie i wdrażanie rozwiązań logistycznych stanowi dla spółki duże wyzwanie. Dlatego Anwil współpracuje z wieloma przewoźnikami, dzięki czemu może przyjmować zamówienia, których czas realizacji wynosi zaledwie jeden dzień” – powiedział m.in. cytowany w informacji biura prasowego Anwilu dyrektor ds. logistyki tej spółki Lech Zobniów.

Anwil podał, że w 2015 r. zreorganizował obszar logistyki, włączając do jego struktur pakownię oraz bocznicę kolejową, co o 25 proc. zmniejszyło koszty jej obsługi. W tym czasie wskaźnik określający procentowy poziom perfekcji dostaw (OTIF), czyli ich terminowości oraz zgodności z zamówieniem wyniósł tam 98,1 proc., co - jak podkreśliła spółka - „w przypadku branży chemicznej jest bardzo dobrym rezultatem”, biorąc także pod uwagę rekordową liczbę zrealizowanych dostaw.

W 2015 r. ilość przewiezionych produktów Anwilu wyniosła 372 tys. 260 ton, gdy rok wcześniej było to 314 tys. 972 tony. Liczba zrealizowanych przez spółkę dostaw w 2015 r. wyniosła 16 tys. 112, a rok wcześniej było to 13 tys. 499.

Do ostatniego przetargu na obsługę transportową Anwil zgłosiło swój udział poprzez internetową platformę zakupową Connect grupy PKN Orlen 156. podmiotów, z czego aż 100 złożyło ostatecznie ofertę. Według spółki, był to największy w historii pod względem liczby zarejestrowanych oferentów i złożonych ofert przetarg w grupie PKN Orlen zrealizowany poprzez tamtejszą platformę zakupowa. (PAP)