"Prawdopodobnie dojdzie dzisiaj do przekroczenia poziomu dopuszczalnego (zanieczyszczeń - PAP), ale z pewnością będą to poziomy poniżej 100 mikrogramów na metr sześcienny. Prognoza, którą otrzymaliśmy wczoraj, była już uspokajająca" – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. "To efekt poprawy warunków atmosferycznych" - zaznaczył.

Właśnie z powodu prognozy wskazującej na poziom zapylenia poniżej 100 mikrogramów władze Warszawy nie zdecydowały się na wprowadzenie we wtorek darmowej komunikacji miejskiej w stolicy.

Jak wyjaśniał Olszewski, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska publikuje poziomy informowania i alarmowania, ustalone odpowiednio dla wartości 200 mikrogramów na metr sześć. dla PM10 - i 300 mikrogramów na metr sześć. "Te alerty są wysyłane dwa-trzy razy w miesiącu dla niektórych polskich miast. W ostatnich dniach mieliśmy sytuację, w której dla większości polskich miast ogłoszono takie alerty jednego dnia" - powiedział Olszewski. "Ten poziom alarmowania i informowania nigdy nie był ogłoszony w Warszawie. Natomiast teraz było bardzo blisko" – dodał.

W niedzielę 8 stycznia stacja pomiarowa na ul. Marszałkowskiej pokazała, że w Warszawie dobowy poziom zanieczyszczeń zbliżył się do poziomu 200 mikrogramów - sięgnął dokładnie 197,7 mikrogramów. "Taki poziom nie wystąpił w Warszawie od 2005 roku" – podkreślił Olszewski. W Rybniku, gdzie zanotowano najwyższy poziom zanieczyszczeń, na tamtejszej stacji pomiarowej zanotowano 386 mikrogramów. W poniedziałek 9 stycznia stacja w centrum Warszawy pokazała 166,7 mikrograma, a we wspomnianym Rybniku aż 860 mikrogramów.

Wiceprezydent Warszawy podkreślał też, że liczba dni, w których w Warszawie poziom zanieczyszczenia przekracza 50 mikrogramów (norma określona w przepisach europejskich) systematycznie się zmniejsza. W 2016 roku było ich 71. W roku 2010 było ich aż 160; w 2013 roku - 75; w 2014 roku - 84; w 2015 roku - 80. "Normą europejską, do której musimy dojść w roku 2020, jest dojście do 35 dni" - mówił Olszewski. "Nie jesteśmy jednak w stanie wykluczyć sytuacji, jaka była w ostatnich dwóch dniach. Kumulacja zjawisk meteorologicznych spowodowała, że nawet niewielka ilość zanieczyszczeń wywołała koncentrację zanieczyszczeń w dolnych warstwach atmosfery" - wyjaśniał Olszewski.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złW wtorek warszawscy posłowie Nowoczesnej złożyli pismo adresowane do prezydent Warszawy, z propozycjami rozwiązań, które pomogą w rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia powietrza. Wśród propozycji znalazły się np.: szybkie informowanie o zanieczyszczonym powietrzu; zainstalowanie tzw. balonu smogowego - wskazującego, czy normy zanieczyszczenia są przekroczone; wspieranie wymiany starych pieców na węgiel kamienny na piece opalane gazem; wprowadzenie tańszego transportu miejskiego oraz podjęcie uchwały antysmogowej dla województwa mazowieckiego i dla Warszawy.

"Wiele miast podejmuje nowoczesne działania. Mamy nadzieję, że Warszawa też takie działania podejmie" – mówiła we wtorek podczas konferencji prasowej Kornelia Wróblewska.

Wiceprezydent Warszawy wyjaśniał, że w budżecie m.st. Warszawy na 2017 rok na ochronę środowiska przeznaczono ponad 2 mld zł. Ponad 1,1 miliarda złotych z tej kwoty jest na ochronę powietrza, a 120 mln na zieleń i przyrodę. Wśród realizowanych za te środki działań znajdują się m.in. rozbudowa II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, rozwój infrastruktury rowerowej czy też letnie oczyszczanie ulic. Jak dodał, mieszkańcy Warszawy są alarmowani o złym stanie powietrza już od poziomu 100 mikrogramów/metr sześć.

Olszewski przypomniał też, że od 12 stycznia 2017 roku - czyli od dnia wejścia w życie grudniowej uchwały rady miasta, mieszkańcy będą mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Warszawiacy będą mogli otrzymać od ratusza od 7 tys. do 20 tys. złotych dopłaty. Wnioski będzie można pobrać ze strony Biura Ochrony Środowiska i ze strony zielona.um.warszawa.pl oraz w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. (PAP)