Jak mówił Żuchowski, "pierwsze przetargi na konkretne inwestycje, na sprzedaż gruntów Skarbu Państwa, na których będą budowane lokale w ramach programu Mieszkanie plus, powinny ruszyć na początku roku 2018".

"Mamy nadzieję, że pierwsze budynki w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa staną już w 2019 roku" - powiedział Żuchowski.

Wiceminister przyznał, że rozpoczęcie budowy zależy też od sprawnego przeprowadzenia przetargu na zrealizowanie inwestycji. "Nierozstrzygnięcie przetargu będzie wymagało zorganizowanie kolejnego w ciągu 30 dni, a to tworzy poślizgi" - powiedział wiceminister.

Żuchowski przypomniał, że budynki na gruntach Skarbu Państwa będą mogły powstawać w różnych technologiach - tradycyjnej czy też prefabrykatów. "Prefabrykacja powoduje, że czas budowy jest krótszy, potrzeba też mniej pracowników. Nie wiem tylko, czy polskie fabryki elementów prefabrykowanych będą w stanie dostarczyć elementy na budowę" - dodał wiceszef MIB.

Program Mieszkanie plus (M+) składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o KZN wchodzi w życie 11 września. Powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

(PAP)