Uroczystego pierwszego ładowania samochodu w warszawskiej stacji dokonali wiceminister energii Michał Kurtyka i współzałożyciel Greenway Infrastructure Peter Badik.

Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że kolejne stacje będą powstawały w rejonach autostrad i głównych korytarzy transportowych przebiegających przez Polskę. Sieć połączy Polskę z podobnymi szlakami w całej Europie.

Stacja na terenie Galerii Mokotów pozwala na jednoczesne ładowanie dwóch samochodów. Jednorazowe ładowanie trwa ok. 30 minut. To znacznie krócej, niż w większości ładowarek, które dotychczas pracowały w Polsce - podała firma Greenway w komunikacie nt. wydarzenia.

"Dziś otwieramy stację w Warszawie, zaś 1 grudnia PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała list intencyjny na realizację pilotażowego projektu e-Mobility w Łodzi. Można więc powiedzieć, że zdążyliśmy przed Świętami Bożego Narodzenia rozwiązać mały worek z prezentami" - zauważył Kurtyka. Wyraził zadowolenie z faktu, że budowa sieci będzie elementem intensyfikacji kontaktów gospodarczych z krajami Grupy Wyszehradzkiej.

"Projekt na taką skalę i o takim zasięgu może być przełomowym impulsem rozwojowym, który wesprze rynek pojazdów elektrycznych w Polsce, wpływając istotnie na poprawę stanu środowiska i gospodarki" - powiedział Badik.

Obecny na otwarciu ambasador Republiki Słowackiej Dušan Krištofík podkreślił, że Greenway Infrastructure jest w jego kraju liderem na rynku sprzętu do ładowania pojazdów elektrycznych.

Otwarcie stacji to element wdrażania zaprezentowanego przez rząd 20 września Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce. Obecnie realizowany jest pierwszy etap: dwuletni program pilotażowy. W ramach drugiego etapu, w latach 2019-20 powstanie katalog dobrych praktyk bazujący na zdobytych doświadczeniach oraz infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych i napędzanych gazem ziemnym na terenie wybranych aglomeracji. Trzeci etap planu zakłada, że w latach 2020-25 liczba tych pojazdów wzrośnie do 1 miliona. W tym czasie powstanie także krótka seria polskich samochodów elektrycznych. (PAP)