Spotkanie potrwa do piątku. "Pierwszego dnia planowana jest debata z przedstawicielami biznesu i polityków, dotycząca tego, jak biznes i przedsiębiorcy mogą zaangażować się w działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych" - powiedział PAP rzecznik ministerstwa środowiska Paweł Mikusek.

Poinformował, że w drugim i trzecim dniu konferencji rozpoczną się wstępne negocjacje i dyskusja nt. kształtu nowego porozumienia klimatycznego. "Rozmowy będą toczyły się w gronie negocjatorów konwencji. Będziemy się zastanawiać jak sprawić, by przyszłe porozumienie było sprawiedliwe i mogło zostać wdrożone przez wszystkie państwa. Negocjowane będą także kwestie finansowania polityki klimatycznej" - wyjaśnił Mikusek.

W spotkaniu weźmie udział blisko 40 delegacji państwowych. Pojawią się m.in. przedstawiciele Kataru, Korei Południowej, Japonii, Chin, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

"Są to negocjatorzy z kluczowych dla konwencji klimatycznej państw. Bardzo ważne jest, że zanim rozpoczną się właściwe negocjacje wśród blisko 200 państw, aby mieć zarysowaną wizję rozmów. Jest to niesłychanie skomplikowany proces, stąd m.in. takie spotkanie" - ocenił rzecznik resortu.

Do Warszawy na preCOP, jak i na listopadowy szczyt, mają również przyjechać przedstawiciele sektora energetycznego, przemysłu, branży IT i instytucji finansowych. Zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele chemicznego giganta BASF-u, globalnego lidera w branży materiałów budowlanych CEMEX-u, międzynarodowego koncernu zajmującego się infrastrukturą energetyczną i transportową Alstomu, a także Intela, General Electric i Philipsa. Z Polski w dyskusji mogą wziąć udział reprezentanci PGE oraz Orlenu.

Poza członkami zarządów firm w spotkaniach mają też uczestniczyć reprezentanci związków biznesowych ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Nowej Zelandii, Indii, Brazylii, Europy.

Jak podkreśla resort środowiska, zaproszenie środowisk biznesowych było polską inicjatywą.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych. Tegoroczna konferencja w Warszawie odbywać się będzie od 11 do 22 listopada. W stolicy rozpoczyna się także proces negocjacyjny nowego globalnego porozumienia klimatycznego, który miałby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Negocjacje mają się zakończyć podczas szczytu w Paryżu w 2015 roku.