Nabór wniosków o udzielenie ekodotacji z przeznaczeniem na likwidację nieekologicznych źródeł ogrzewania potrwa do 31 lipca. Na projekty związane z likwidacją kotłów i pieców węglowych będzie można otrzymać nawet do 20 tys. złotych.

"Chcielibyśmy dotrzeć do mieszkańców Warszawy, którzy nie wymienili jeszcze pieców na ekologiczne, żeby zachęcić ich do tej wymiany" - powiedział Olszewski na konferencji prasowej.

Dodał, że po poprzednim, zakończonym w marcu naborze "miasto zdecydowało, że ze środków, które jeszcze zostały w budżecie na ten rok" zostanie przeprowadzony dodatkowy nabór wniosków. Olszewski zaznaczył, że będzie można się starać o dotację na wymianę pieców, by móc podłączyć się do sieci gazowej albo ciepłowniczej.

Wiceprezydent stolicy poinformował, że "w przypadku pieców można uzyskać dotację do 75 proc. rzeczywistych kosztów inwestycji: w przypadku osób fizycznych, lub prowadzących działalność gospodarczą to jest ok. 7 tys. złotych; w przypadku wspólnot mieszkaniowych to 15 tys. złotych, a jeśli jest to podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej to odpowiednio - 10 tys. zł. i 20 tys. złotych". Zaznaczył przy tym, że kwoty przeznaczane przez stolicę są "stosunkowo wysokie względem tego, ile dają inne jednostki samorządowe".

Podczas naboru wniosków, który ruszy 1 czerwca - podkreślił Olszewski - w działaniach miasta mających na celu zachęcenie mieszkańców do wymiany pieców będą trzy dodatkowe elementy.

Do 5 tysięcy mieszkańców głównie prawobrzeżnej Warszawy udadzą się miejscy ekoedukatorzy, którzy "będą przeprowadzali ankietę i informowali o aktualnie trwającym naborze o dofinansowaniu". Olszewski dodał, że ekoedukatorzy już w poniedziałek zaczynają pracę od Miedzeszyna, a następnie odwiedzą kolejne dzielnice: Wawer, Wesołą, Rembertów, Targówek i Białołękę; wizyty te potrwają przez cały czas naboru.

"Po drugie, do wszystkich tych mieszkańców wysłane zostało pismo od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, uprzedzające o takiej wizycie ekoedukatorów" - powiedział Olszewski. Trzeci nowy element działań miasta to prośba skierowana do wszystkich parafii prawobrzeżnych dzielnic Warszawy. "Poprosiliśmy arcybiskupa warszawsko-praskiego o umożliwienie dotarcia do mieszkańców Warszawy za pomocą ogłoszeń parafialnych oraz informacji wywieszanych bezpośrednio w parafiach" - powiedział Olszewski.

Dodał też, że mieszkańcy, którzy zdecydują się na złożenie wniosków, będą mogli wymienić piec jeszcze w tym roku. "Jeśli ktoś będzie planował sfinansowanie w roku przyszłym, to wniosek o to będzie mógł złożyć już od 1 września, więc przerwa między dwoma naborami będzie trwała miesiąc" - poinformował Olszewski.

Dotychczas - poinformował ratusz - warszawiacy złożyli wnioski o ekodotację na rekordową kwotę blisko 18 mln zł. Z obecnych danych wynika, że w 2018 roku z budżetu stolicy dofinansowanych zostanie 1911 proekologicznych inwestycji, z czego 1265 tych przedsięwzięć przyczyni się do ochrony jakości powietrza, a 416 jest związanych bezpośrednio z wymianą starych pieców węglowych. 232 z nich zostały już rozpatrzone pozytywnie, a w 29 przypadkach inwestycje zostały zrealizowane i rozliczone. (PAP)