Jak poinformował PAP dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski przed nadchodzącą zimą dokonano przeglądu wszystkich obiektów, z których korzystają nietoperze i zadbano, żeby pomieszczenia nie przemarzały.

Jak mówił zimowiska dla nietoperzy powstają w Puszczy Rominckiej od ponad 10 lat. Na schronienia dla nich zaadaptowano dwa bunkry dawnej kwatery głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w Kumieciach, k. Gołdapi oraz 33 ziemianki, w większości pozostałe po opuszczonych od czasów II wojny śródleśnych gospodarstwach.

"Na wielu obszarach zajmowanych obecnie przez Puszczę Romincką istniały kiedyś wsie. Domów i zabudowań gospodarczych już nie ma, ale pozostało sporo piwniczek ukrytych w leśnej gęstwinie" - powiedział dyrektor Parku.

Aby zapewnić nietoperzom właściwe warunki zimowego snu, w obiektach uzupełniono ubytki ścian, zamontowano nowe drzwi i zabudowano okna. Dodatkowo na stropach zamontowano cegły dziurawki z otworami, w których mogą się schronić hibernujące osobniki.

Dzięki takim zabezpieczeniom w pomieszczeniach nie ma przeciągów, panuje odpowiednia wilgotność oraz niska, ale stabilna temperatura. Hibernujący nietoperz znacznie obniża temperaturę ciała, co spowalnia jego procesy życiowe. Korzysta wtedy jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Według pracowników Parku Krajobrazowego działania dla ochrony nietoperzy prowadzone są od ponad 10 lat, co przynosi wymierne korzyści. Z inwentaryzacji wynika, że co roku ze schronień korzysta coraz więcej nietoperzy. W 2005 roku stwierdzono zimowanie 45 nietoperzy, dwa lata później naliczono ich 114, a w ubiegłym sezonie zimowały w nich już 234 osobniki.

W schroniskach na terenie Puszczy Rominckiej pozostają na zimę nietoperze pięciu gatunków. Połowa wszystkich osobników to mroczki pozłociste. Z piwniczek i bunkrów korzystają też takie nietoperze jak nocek rudy, mopek, gacek brunatny i nocek Natterera.

Wszystkie te gatunki znajdują się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

Remonty piwnic i adaptację bunkrów sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz powiatu gołdapskiego. Projekt realizowała Fundacja Puszczy Rominckiej we współpracy z Parkiem Krajobrazowym.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.

Na Warmii i Mazurach są jeszcze trzy inne duże zimowe siedliska nietoperzy. Dwa znajdują się w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec", k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim. Trzecie schronienie nietoperzy odkryto przed rokiem w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie.