Obwodnica ma mieć ponad 7 km długości i omijać miasto od strony zachodniej. „Zabiegaliśmy o to od wielu lat. Obwodnica odciąży centrum miasta od uciążliwego ruchu tranzytowego” – podkreśla burmistrz miasta Andrzej Moskwa. Dodaje, że w związku z inwestycją liczy też na ożywienie gospodarcze terenów, przez które przebiegać będzie nowy odcinek drogi krajowej nr 9.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła przygotowania do inwestycji. Spośród 18 podmiotów zainteresowanych zaprojektowaniem trasy i jej budową mają być wkrótce wybrane firmy, które będą mogły wystartować w przetargu na realizację inwestycji. Zgodnie z planami GDDKiA, obwodnica Iłży ma być budowana w latach 2017-2020.

W ramach inwestycji ma powstać droga szybkiego ruchu. Planowane są dwa węzły drogowe: „Iłża-Północ” w Iłży-Zuchowcu, na przecięciu z drogą do Pakosławia, oraz „Iłża-Południe” w Błazinach Dolnych, gdzie obwodnica połączy się z istniejącą drogą krajową nr 9.

Inwestycja planowana jest od wielu od lat. W 2013 r. wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę obwodnicy. Przedsięwzięcie zostało wpisane do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.(PAP)