"Przekazujemy w ręce łodzian serwis zawierający materiały Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, które dotychczas pozostawały niedostępne dla szerszego grona. Serwis umożliwia obejrzenie – w granicach kolei obwodowej – wszystkich miejsc w Łodzi z możliwością zajrzenia z wszystkich stron, zmierzenia wysokości, szerokości obiektów, przyjrzenia się detalom i zajrzenia w każdy zakamarek. Serwis odpowiada na zapotrzebowanie środowisk specjalistycznie zajmujących się kształtowaniem przestrzeni, architektów, jak i zwykłych łodzian, którzy – zwłaszcza w ostatnich latach - bardzo prężnie działają w ramach różnych inicjatyw" - zaznaczył dyrektor MPU Robert Warsza.

Dostępny pod adresem www.foto.mpu.lodz.pl serwis nie wymaga żadnego specjalistycznego oprogramowania; wystarczy standardowa przeglądarka. "To narzędzie proste i – biorąc pod uwagę wiele zapytań spływających do MPU – bardzo oczekiwane nie tylko przez specjalistów, ale np. przez działających społecznie twórców projektów aplikujących do budżetu obywatelskiego" – wyjaśnił Warsza.

Trójwymiarowy model Łodzi daje możliwość zajrzenia w najmniejsze zakamarki miasta. Użytkownik serwisu może oglądać nie tylko rzut z góry, ale także skośne zdjęcia poszczególnych przestrzeni, sfotografowane z czterech stron świata. Zdaniem urbanisty, takie narzędzie będzie szczególnie przydatne w najbliższej przyszłości – biorąc pod uwagę, że Łódź szykuje się do wdrożenia ogromnego projektu przekształceń obszarów centralnych miasta.

Mapy Łodzi zostały przygotowane w latach 2013/2014. Ich szczegółowość sięga dziesiątków centymetrów. "Serwis nie nadaje się do rozstrzygania spraw sądowych, ale do wszystkich spraw inwestycyjnych i geodezyjnych – jak najbardziej. Liczę na to, że będzie wykorzystywany także przez zwykłych urzędników, którzy dotychczas musieli wszystko mierzyć ręcznie – miarką czy laserem. Obecnie takie pomiary są dostępne w naszym serwisie" – dodał Warsza.

Jak podkreślił dyrektor ds. samorządów z firmy MGGP Aero Witold Kuźnicki, trójwymiarowy model Łodzi powstał przy wykorzystaniu obrazu uzyskanego z samolotu Vulcan Air P. 68 Observer z wysokości ok. 700 metrów z użyciem systemu pięciu kamer – czterech ukośnych i jednej pionowej.

"Samolot latał nad miastem szeregami równoległymi i synchronicznie wykonywał po pięć zdjęć. W ten sposób pozyskano dane, które zostały opracowane dla każdego z czterech kierunków. Dzięki temu możemy zobaczyć Łódź z góry – pionowo, ale te same budynki możemy obejrzeć w kierunku północnym, południowym, wschodnim i zachodnim. Zdjęcia wykonano pod kątem ok. 45 stopni, zatem widoczne są na nich nie tylko dachy, ale elewacje, ulice, zieleń, mała architektura” – wyjaśnił.

Trójwymiarowe mapy wykonane tą techniką posiadają m.in. Poznań, Kielce, Lublin, Białystok, Gliwice i Katowice. Zdaniem dyrektora MPU, Łódź jest pierwszym miastem, udostępniającym te zasoby wszystkim zainteresowanym. (PAP)