"Zaprosiliśmy pięciu oferentów do złożenia ofert ostatecznych. Na dzień dzisiejszy termin to 29 czerwca 2012 r., choć mamy już pewne wystąpienia co do tego terminu" – powiedział podczas wtorkowej konferencji "Silesia Power Meeting" w Sosnowcu dyrektor projektów budowy nowych mocy w spółce Tauron Wytwarzanie Eugeniusz Białoń.

"Mam nadzieję, że wszyscy nasi oferenci złożą nam oferty we wspomnianym terminie" – dodał Białoń.

"Chcielibyśmy w tym roku dokonać wyboru wykonawcy bloku, natomiast przekazanie bloku do eksploatacji zakładamy na przełomie 2016 i 2017 r." - wskazał dyrektor. Jak wyjaśnił, obecnie prowadzone postępowanie ma wyłonić wykonawcę podstawowej części inwestycji bloku energetycznego, czyli m.in. kotła, turbiny, wyprowadzenia mocy, części elektrycznej i automatyki.

Do tego postępowania spółka zaprosiła: konsorcjum SNC-Lavalin Polska, SNC-Lavalin i Hitachi Power Europe, konsorcjum Alstom Power, Alstom Power Systems i PBG, konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa, konsorcjum China Overseas Engineering Group (Covec) i China National Electric Equipment Corporation, a także spółkę Polimex-Mostostal.

W osobnym postępowaniu ma zostać wyłoniony wykonawca pozostałych układów wchodzących w skład inwestycji - m.in. instalacji nawęglania i innych układów pomocniczych.

Inwestor oczekuje osiągnięcia sprawności netto nowego bloku na poziomie 45 proc. (średnia w starych urządzeniach to niewiele powyżej 30 proc.) oraz emisji CO2 na poziomie 692 kg na megawatogodzinę.

W nowym bloku Tauron planuje spalać węgiel z kopalń własnej grupy – „Janina” i „Sobieski” , ewentualnie uzupełniając dostawy paliwa z kopalń Kompanii Węglowej „Ziemowit” i „Piast”. Średnie zakładane zużycie ma wynieść prawie 3 mln ton węgla rocznie. Instalacja będzie dostosowana do zamontowania na niej w przyszłości układu wychwytywania dwutlenku węgla.

Nowy blok w Jaworznie o mocy 910 MW to jeden z dwóch budowanych przez Tauron nowych bloków energetycznych w technologii węglowej. Drugi blok węglowy o mocy 50 MW powstaje w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała. Jego próbny rozruch planowany jest na drugą połowę tego roku, a przekazanie do eksploatacji – w 2013 r.(PAP)

mtb/ pad/