„To była inwestycja, o której można napisać książkę, tu działo się wszystko” - mówił prof. Nowak wspominając trudności, jakie napotykali kolejni rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego najpierw przy przygotowaniu budowy (procesy sądowe związane z protestami okolicznych mieszkańców), jak i w trakcie jej realizacji. „Jest to kompleks ze wszech miar potrzebny, który udało się doskonale wkomponować w bardzo niewielką przestrzeń” - dodał.

Jak zaznaczył, Paderevianum II wraz z sąsiednim gmachem Auditorium Maximum UJ stworzyły „coś co można nazwać nowym kampusem w centrum miasta”.

Nowe budynki, o powierzchni ponad 9 tys. m kw., powstały u zbiegu ul. Krupniczej i al. Mickiewicza. Posłużą one Instytutowi Filologii Germańskiej, Instytutowi Filologii Angielskiej i Katedrze Językoznawstwa Ogólnego. Dodatkowo ok. 300 m kw. powierzchni przekazano Biuru ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

Budynek A kompleksu Paderevianum II ma sześć kondygnacji naziemnych oraz jedną podziemną. Jego wysokość nie przekracza 28 m. W tym też budynku powstała nowoczesna biblioteka wydziałowa. Budynek B, wysoki na maksymalnie 18 m, ma pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną.

Wartość inwestycji to prawie 80 mln zł, z czego blisko 55 mln zł to środki unijne. UJ wniósł wkład własny w postaci działki. Nowe budynki - jak zwróciła uwagę dziekan Wydziału Filologicznego prof. Elżbieta Górska - są konieczne dla studentów i pracowników uczelni. "To chwila, na którą Wydział Filologiczny czekał bez mała 10 lat” - zaznaczyła.

Obecnie na Wydziale Filologicznym prowadzone jest nauka 47 języków. Uczy się ich ponad 3,8 tys. studentów.

Wcześniej studenci uczyli się w starym budynku Wydziału Filologicznego - Collegium Paderevianum, znajdującego się na tyłach Padervianum II. Stare Paderevianum, które było w złym stanie technicznym, jest od kilku lat wyłączone z użytku i również przebudowywane, ale nie w ramach projektu budowy Paderevianum II. Remont starego budynku finansuje UJ. Zgodnie z planami, po zakończeniu prac przy starym Paderevianum, budynek ten znów będzie pełnił funkcje dydaktyczne, nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.

Projekt budowy Paderevianum II dla Wydziału Filologicznego realizowany był od 2008 r. Z powodu protestu okolicznych mieszkańców Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pierwsze pozwolenie na budowę, a wcześniejszy projekt budowlany musiał być zmieniony.

Dopiero w maju 2011 r. UJ podpisał umowę z wykonawcami na zaprojektowanie i budowę kompleksu Paderevianum II. Inwestycja miała potrwać 2,5 roku. W jej trakcie wykonawca zbankrutował w związku z czym uczelnia w grudniu 2012 r. rozwiązała umowę i ponownie ogłosiła przetarg na dokończenie obiektu.

W sierpniu 2013 r. UJ podpisał umowę z nowym wykonawcą. Po miesiącu prac musiał on przerwać budowę, ponieważ w miejscu, gdzie miał stanąć budynek B odkryto niezidentyfikowane obiekty budowlane znajdujące się pod powierzchnią ziemi.

Po inwentaryzacji konserwatora zabytków okazało się, że są to fragmenty jednego z obiektów Twierdzy Kraków. Pozytywna dla projektu decyzja konserwatora zabytków co do likwidacji fundamentów oraz zgoda władz Małopolski na wydłużenie czasu na dokończenie inwestycji umożliwiła w listopadzie 2013 r. kontynuację przedsięwzięcia i zakończenie go w 2015 r. (PAP)