Raport na temat nieruchomości biurowych w Katowicach przedstawiła we wtorek międzynarodowa firma doradcza Jones Lang LaSalle. Dyrektor jej oddziału, obsługującego Kraków i Katowice, Rafał Oprocha podkreślił, że pod względem zasobów biurowych Katowice należą do czterech największych regionalnych rynków w Polsce, poza Warszawą. Szacuje się, że jest tu ok. 290 tys. m kw. powierzchni biurowych.

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku w górnośląskiej stolicy oddano do użytku ponad 20,6 tys. m kw. nowych biur, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. W budowie jest dalsze 32,5 tys. m kw., z których ponad trzy czwarte będzie oddane do użytku w 2013 roku. Największe inwestycje to A4 Business Park I (ponad 9,1 tys. m kw.) i Euro-Centrum VIII (6,3 tys. m kw.).
Autorzy raportu wskazują, że nowe powierzchnie biurowe znajdują najemców. W końcu ubiegłego roku współczynnik niewynajętej powierzchni wynosił w Katowicach 10 proc., co oznacza ok. 29 tys. m kw. czekających na wynajęcie w istniejących budynkach.

"Ze względu na umiarkowaną aktywność budowlaną i prognozowany stabilny popyt na biura, w 2013 r. współczynnik powierzchni niewynajętej może ulec obniżeniu" - uważają eksperci. Z czasem pustostanów może być więcej, gdy do użytku oddawane będą kolejne nowe powierzchnie biurowe.

W ubiegłym roku w Katowicach wynajęto w sumie ok. 51,4 tys. m kw. biur, czyli o 43 proc. więcej niż rok wcześniej. Ok. 82 proc. zawartych umów to nowe transakcje, pozostała część - przedłużenie umów najmu. No największych ubiegłorocznych transakcji na tym rynku zaliczono wynajęcie powierzchni przez firmy Unilever, Tele-Fonika Kable, grupę ING, Getin Bank i Rockwell Automation. Umowy przedłużyły firmy Steria, Aegon i PZU.
Najwyższe czynsze transakcyjne wynosiły w końcu ubiegłego roku ok. 12-13,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie, jednak deweloperzy oferowali najemcom np. okresy wolne od płatności lub zniżki na wykończenie powierzchni. W efekcie - wskazują specjaliści z Jones Lang LaSalle - czynsze mogą być efektywnie ok. 10-20 proc. niższe od bazowych.

Szefowa działa badań rynku i doradztwa w Jones Lang LaSalle Patricia Lannoije oceniła, że Katowice są atrakcyjnym ośrodkiem dla inwestorów, szczególnie z sektora usług dla biznesu. Właśnie takie firmy najczęściej korzystają z powierzchni biurowych. W Katowicach mają swoje oddziały globalne firmy z tego sektora, m.in. Capgemini, Unilever, Ericsson, Oracle czy PwC.

Część powierzchni biurowych jest włączona do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Samorząd deklaruje też możliwość zwolnienia inwestorów z podatku od nieruchomości.

Firma doradcza Jones Lang LaSalle świadczy kompleksowe usługi na rynku nieruchomości w ponad 70 krajach świata. Jej roczne obroty sięgnęły w ubiegłym roku 3,9 mld USD.