Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego poinformował w środę, że zwycięzca rozbierze stare i wykona nowe ogrodzenie. Zgodnie z wymogami policji ma mieć ono mieć 3,5 m wysokości. „Do wysokości 2,5 m ma być +nieprzezierne+, aby uniemożliwić kontakt wizualny osób na zewnątrz i wewnątrz. Ponadto, ogrodzenie musi być odporne na działania wandali, jak i napór tłumu podczas imprez” - wskazał Trólka.

Firma, która wygra przetarg, wykona także bramy i furty stadionowe, wyremontuje istniejące kioski biletowe oraz mury oporowe. Powstanie także punkt informacyjny dla widzów oraz posterunek policji, który będzie czynny podczas wydarzeń stadionowych. Całkowita długość ogrodzenia stadionu to ok. 1600 m, z czego 400 m to łączna długość bram i furt. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 360 dni od podpisania umowy.

To kolejny przetarg dotyczący modernizacji Stadionu Śląskiego. Przed kilkoma dniami urząd marszałkowski wyłonił wykonawcę najpoważniejszej części inwestycji, czyli zadaszenia stadionu. Prace za 70 mln zł netto wykona niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik.

„Do końca roku zamierzamy ogłosić kolejne przetargi, m.in. na ukończenie robót kubaturowych wraz z instalacjami, widowni i montażem krzesełek oraz funkcją lekkoatletyczną na płycie boiska, robót drogowych i zagospodarowania terenu” - powiedział członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy to rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, polegający głównie na montażu dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych „krokodyli” - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem. Na stadionie prowadzone są inne prace. Do grudnia tego roku ma zostać przebudowane zaplecze rozgrzewkowo-treningowe dla lekkoatletów.

Zakończenie wszystkich robót planowane jest na pierwszą połowę 2016 r. Potem przez kilka miesięcy mogą trwać procedury związane z odbiorem inwestycji oraz uzyskaniem niezbędnych zezwoleń na użytkowanie obiektu. Zgodnie z optymistycznym scenariuszem oddanie Stadionu Śląskiego do użytku powinno nastąpić do końca 2016 roku. Koszt modernizacji jest
szacowany na 586 mln zł.(PAP)