Kuryłowicz, autor projektów architektonicznych realizowanych i nagradzanych w kraju i za granicą, we wtorek skończyłby 64 lata.
Fundację imienia architekta prowadzą członkowie jego rodziny oraz przyjaciele i współpracownicy. Inauguracja działalności fundacji odbyła się na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie jej patron ukończył studia, a potem wykładał.

"Fundację powołaliśmy, by upamiętniać prof. Kuryłowicza i wspierać odważną twórczość architektoniczną przekładającą się na piękno naszego ciągle przeobrażającego się kraju" - powiedział we wtorek syn architekta i prezes zarządu Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, Michał Kuryłowicz.

Fundacja ogłosiła konkurs w dwóch kategoriach: teoria i praktyka.
Prace w kategorii teoria można zgłaszać od środy. Konkurs jest skierowany do autorów tekstów teoretycznych, poświęconych relacjom architektury i kultury. Nagrodą w tej kategorii jest sfinansowanie dwujęzycznej publikacji, która ukaże się w serii wydawniczej Agencji KaNON pt. "Kultura architektury - architektura kultury". Prace można nadsyłać do 26 czerwca br.

W kategorii praktyka zostanie nagrodzony konkurs architektoniczny na obiekt kultury. O nagrodę im. Kuryłowicza będą mogły się starać instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne, które przedstawią koncepcję konkursu i przygotują jego regulamin zgodnie ze standardami Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagroda finansowa w wysokości 30 tys. zł zasili fundusz nagród zwycięskiego konkursu architektonicznego, zostanie przyznana bezpośrednio jego laureatowi. Fundacja im. Kuryłowicza zaoferuje też pomoc w przeprowadzeniu konkursu wydelegowując wskazanego przez siebie architekta.

"To konkurs na konkurs" - tłumaczył we wtorek współpracownik Kuryłowicza i wiceprezes zarządu fundacji jego imienia, Piotr Kuczyński.
W jego opinii nagroda w kategorii praktyka może pomóc w realizacji obiektów kultury, takich jak biblioteki czy teatry, w małych miejscowościach. "Niezależnie od powstających wielkich ośrodków, muzeów, filharmonii, oper, ciągle jest w Polsce wiele miejsc, gdzie brakuje zwykłych domów kultury" - mówił Kuczyński.

Jego zdaniem konkurs może przekonać publicznych i prywatnych inwestorów do wyłaniania projektów architektonicznych w drodze rywalizacji. "Chodzi o to, by przekonać inwestorów do organizowania konkursów, które nie tylko pozwalają projektować lepszą architekturę, ale też stwarzają przejrzyste i merytoryczne warunki do rywalizacji" - powiedział.
"Brak pieniędzy na nagrody to czasem jeden z argumentów za tym, by z konkursu zrezygnować i szukać rozwiązań innych, chociażby takich jak przetarg. Liczymy, że szansa na dodatkowe pieniądze zachęci niektórych inwestorów do zmiany dotychczasowej strategii" - mówił.

Konkurs na konkurs architektoniczny ruszy w marcu przyszłego roku. Fundacja ogłosi jego laureata w lipcu 2014 r., wtedy też zaprezentuje publikację wyłonioną w kategorii teoria.

Patronat nad Nagrodą im. Stefana Kuryłowicza objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Stefan Kuryłowicz urodził się 26 marca 1949 r. w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ukończył w 1972 r. Od lat 80. prowadził własne biuro projektowe, był autorem budynków handlowych, biurowych i przemysłowych, a także budynków mieszkalnych i osiedli.

Do jego najważniejszych realizacji i opracowań projektowych (których był autorem lub współautorem) należą w Warszawie: Centrum Biurowe Focus Filtrowa przy Trasie Łazienkowskiej, budynek biurowy Królewska u zbiegu ulic Królewskiej i Marszałkowskiej, siedziba PLL LOT przy ul. 17 stycznia oraz Centrum Biurowe Fort Mokotów. W Gdańsku zrealizował położone w historycznym centrum miasta nad Motławą: Hotel Hilton i nowoczesną kamieniczkę zbudowaną nieopodal hotelu.