Koperty z ofertami otworzono w czwartek w siedzibie Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Najwyższa opiewała na kwotę 211 mln zł, najniższa na 119 mln zł. W sumie dwie oferty przekraczały kwotę wyznaczoną przez magistrat, a pięć było od niej niższych.


We wszystkich porównywalna była kwota przeznaczona na przebudowę układu drogowego. Te prace uczestnicy przetargu wyceniali od ok. 21 do 27 mln zł. Znacznie większe różnice były w szacunkach dot. budowy trzech trybun stadionu – od ok. 95 do 185 mln zł.

Teraz komisja przetargowa przez ok. tydzień będzie szczegółowo analizowała oferty, po czym ogłosi wynik przetargu, którego głównym kryterium jest cena. Nie jest wykluczone, że zwycięzca nie tylko przebuduje układ drogowy wokół stadionu i zbuduje obiekt z trzema trybunami, ale że postawi również czwartą trybunę. Firmy w ofertach opcjonalnie podały również koszt takich robót (od 8,7 mln do ponad 21 mln zł).

W przypadku najniższej oferty budowa pełnego stadionu na 18 tys. widzów z przebudową dróg ma się zamknąć w kwocie niespełna 140 mln zł, a więc zmieści się w budżecie przewidzianym przez miasto.

Sprawa nowego stadionu przy al. Piłsudskiego ciągnie się od początku 2008 roku, gdy właściciel klubu Sylwester Cacek zapowiedział, że Widzew za prywatne pieniądze zbuduje obiekt dla 19 tys. widzów. Klub wycofał się jednak z tego pomysłu, ogłaszając jednocześnie, że chce mieć stadion na 30 tys. widzów i pieniądze od miasta na budowę takiego obiektu.

Magistrat zaproponował wówczas realizację inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym. W marcu 2012 r. rozpoczęto poszukiwania podmiotu, który byłby zainteresowany zawarciem umowy na zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie oraz eksploatację stadionu, przestrzeni komercyjnej i parkingów. Inwestycja miała kosztować ok. 300 mln zł.

Miasto zadeklarowało finansowy wkład w wysokości 101 mln zł, przekazanie gruntów o wartości ok. 30 mln zł oraz przebudowę - za 24,5 mln zł - układu komunikacyjnego wokół stadionu. Pozostała część budowy miała być sfinansowana przez prywatnego partnera. Fiaskiem zakończyły się jednak dwie próby znalezienia podmiotu zainteresowanego realizacją takiej inwestycji.

Po dwóch nieudanych przetargach władze miasta zmieniły koncepcję. W maju 2013 r. ogłoszono, że miasto przekaże 170 mln zł na budowę przy al. Piłsudskiego komunalnego stadionu na minimum 18 tys. widzów i dróg wokół tego obiektu. Podano wówczas, że jeśli przygotowania do inwestycji będą przebiegały planowo, to prace budowlane będą się mogły rozpocząć latem 2014 r. Ten termin nadal jest aktualny.

Oprócz stadionu przy al. Piłsudskiego władze Łodzi budują też Centrum Sportu przy al. Unii Lubelskiej, gdzie od blisko 100 lat swoją bazę sportową mają piłkarze ŁKS. Rozpoczęła się już realizacja pierwszego etapu inwestycji, w którym za ponad 94 mln zł budowane jest boisko piłkarskie z krytą trybuną na ok. 5,7 tys. widzów. Pod trybuną ma się znaleźć większość pomieszczeń niezbędnych do funkcjonowania całego centrum (m.in. szatnie, biura oraz powierzchnie komercyjne), w skład którego wejdą też m.in. trzy pełnowymiarowe boiska treningowe. (PAP)