Od nowego roku, zgodnie z rekomendacją KNF, kupujący mieszkanie na kredyt będą musieli mieć wkład własny w wysokości 10 proc. wartości własnego mieszkania - obecnie jest to tylko 5 proc. Rekomendacja S zakłada także dalszy wzrost wkładu własnego - ma on rosnąć aż do 2017 roku. W 2016 r. będzie to 15 proc., a rok później już 20 proc. wartości kupowanego lokalu.

Ale podwyższenie obowiązkowego wkładu to niejedyny wydatek, jaki muszą ponosić kredytobiorcy kupujący własne M. "Taksa notarialna, prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, prowizja pośrednika, opłaty sądowe i podatek od czynności cywilno-prawnych, to tylko kilka pozycji z całej listy kosztów związanych z zakupem mieszkania" - przypomina Bartosz Turek, analityk z Lion’s Bank. W efekcie w 2015 r. trzeba będzie mieć nie tylko 10 proc. wkładu własnego w gotówce, ale nawet około 20 proc. ceny mieszkania, żeby kupić lokal na kredyt.

Sytuację kupujących poprawi nieco fakt, że wraz z podniesieniem wkładu własnego, zmaleją koszty około kredytowe takie jak prowizja za udzielenie kredytu. Dlatego, jak policzył Turek, w przyszłym roku wydatki gotówkowe, jakie trzeba będzie ponieść przy zakupie własnego M wzrosną przeciętnie o 4,7 proc. w przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym i będą wynosić około 13,2 proc. wartości kupowanego mieszkania - obecnie średnio jest to 8,5 proc.

Więcej trzeba będzie zapłacić w gotówce także za mieszkanie używane. Ten wzrost będzie podobny jak w przypadku mieszkania nowego i wyniesie, zdaniem analityka, 4,8 proc. wartości lokalu. Ale kupujący mieszkanie na rynku wtórnym muszą pamiętać, że ponoszone przez nich opłaty są wyższe, bo dochodzą do nich: podatek od czynności cywilno-prawnych (2 proc.) oraz prowizja pośrednika(najczęściej jest to 3 proc.). Oba te elementy występują niemal wyłącznie na rynku wtórnym. Dlatego teraz udział wydatków gotówkowych w zakupie używanego mieszkania na kredyt wynosi przeciętnie 13,9 proc. wartości mieszkania, a w przyszłym roku będzie to już 18,7 proc.

Turek wyliczył, że obecnie, kupując nowe mieszkanie warte 300 tys. zł, trzeba mieć na wstępie w gotówce około 25 500 zł. W 2015 r. będzie to już 39 750 zł, na co największy wpływ będzie miała podwyżka wkładu własnego.
Czytaj: Ekspert: Mieszkanie dla Młodych nie jest gwarancją niższego kredytu>>>

W przypadku mieszkań używanych o tej samej wartości teraz koszty gotówkowe kształtują się teraz średnio na poziomie 41 720 zł, a od stycznia będzie to już 55 970 zł.

Analityk przypomina, że w praktyce koszty te mogą być niższe, ale by tak się stało, trzeba podjąć się twardych negocjacji stawek opłat i prowizji z notariuszem, pośrednikiem oraz bankiem.(PAP)