Jak poinformował we wtorek rzecznik Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu Krzysztof Kiniorski, przeprowadzono już spotkania informacyjne z mieszkańcami Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Rzecznik zaznaczył, że przedstawione projekty to „ciąg dalszy kompleksowej przebudowy układu komunikacyjnego w aglomeracji wałbrzyskiej, rozpoczętej budową obwodnicy Szczawna-Zdroju, która została oddana do użytku na początku bieżącego roku”.


„Nowa droga połączy aglomerację z drogą ekspresową S3, co ma znaczenie dla rozwoju gospodarczego i turystycznego. Będzie to trasa o przekroju dwóch jezdni, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ten sposób wyprowadzony zostanie tranzyt z całej aglomeracji, zmniejszy się też negatywny wpływ ruchu drogowego na uzdrowisko, co będzie miało wpływ na życie mieszkańców i kuracjuszy” – dodał Kiniorski.


Wymagane ustawą spotkania informacyjne z mieszkańcami to pierwszy element prac nad inwestycją drogową. Mieszkańcy dowiadują się, jaki jest dokładny plan przebiegu trasy i mogą zgłaszać swoje uwagi.


Aglomerację wałbrzyską tworzy 14 gmin z rejonu Wałbrzycha, które wspólnie chcą m.in. prowadzić inwestycje i zabiegać o pozyskiwanie funduszy unijnych.


Trasa S3 ma prowadzić od portów morskich Świnoujście-Szczecin wzdłuż zachodniej granicy przez Gorzów Wlkp. i Zieloną Górę, zagłębie miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.