Strategia GPW - jednego z największych w Polsce producentów wody - zakłada rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Przed rokiem spółka uruchomiła już elektrownię fotowoltaiczną w Rudzie Śląskiej, wytwarzającą blisko 300 megawatogodzin prądu rocznie.

"Nowa elektrownia wodna w Sosnowcu, o mocy 75 kW, będzie dostarczała dwa razy więcej czystej energii niż panele fotowoltaiczne w Rudzie Śląskiej. Szacujemy, że będzie to blisko 700 megawatogodzin - to tyle energii, ile średnio zużywa w ciągu roku ok. 250 rodzin" - powiedział w środę PAP Aleksander Maicher z GPW.

Częścią sosnowieckiej instalacji będzie turbina ślimakowa - bezpieczna dla żyjących w rzece ryb, ponieważ ma duże gabaryty i obraca się ze stosunkowo niewielką prędkością.

Preferencyjnej pożyczki na inwestycję (blisko 3,9 mln zł) udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prace mają rozpocząć się w listopadzie tego roku, a elektrownia powinna ruszyć najdalej wiosną 2015 roku.

Obiekt powstanie na istniejącym od lat 20. ubiegłego wieku jazie rzeki, gdzie do 1937 r. znajdowało się ujęcie wody - później zlikwidowane ze względu na zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Teraz, dzięki wybudowaniu w tym miejscu progu piętrzącego wodę do wysokości ponad 2 m i długości 42 m, udrożnione i uregulowane zostanie koryto rzeki. Powstanie elektrownia wyposażona w turbozespół, wraz z przyłączem energetycznym. Pozwoli to nie tylko na stabilizacje przepływów rzeki i produkcję prądu, ale także - w czasie wezbrań rzeki - w dużym stopniu przejmie falę powodziową.

Instalacja na Białej Przemszy to pierwsza z sześciu małych elektrowni, których budowę planuje katowickie GPW. Trzy z nich będą oparte o panele fotowoltaiczne, a pozostałe trzy to elektrownie wodne. Największą inwestycją w tej dziedzinie będzie elektrownia słoneczna na zaporze w Goczałkowicach. 5122 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,3 MW zostanie zainstalowanych na skarpach zapory. Będzie to największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce.

Niewiele mniejsza instalacja, o mocy ok. 1 megawata, ma powstać na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Dziećkowice w Imielinie. Uzupełnieniem dwóch największych instalacji fotowoltaicznych ma być elektrownia słoneczna w Stacji Uzdatniania Wody Maczki w Sosnowcu, o mocy 0,2 MW. W sumie nowe instalacje mają dostarczyć ok. 2,5 tys. megawatogodzin energii, co wystarcza na zasilenie ok. 1,2 tys. czteroosobowych gospodarstw domowych.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą w Polsce firmą wodociągową. Codziennie dostarcza prawie 370 tys. m sześc. wody mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego. W sumie z wody z GPW korzysta ok. 3,5 mln osób. Firma korzysta z energii elektrycznej w ponad 30 lokalizacjach w woj. śląskim.
Z opublikowanego latem tego roku raportu ekspertów Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach wynika, że w woj. śląskim, gdzie skupia się duża część polskiej energetyki opartej na węglu, udział energii odnawialnej w całości produkcji prądu jest o połowę mniejszy niż średnio w Polsce. Region ma jednak potencjał wzrostu odnawialnych źródeł energii.

W woj. śląskim z OZE pochodzi ponad 5 proc. wytwarzanej energii wobec ponad 10 proc. średnio w Polsce. W regionie działa 91 instalacji produkujących prąd z odnawialnych źródeł na dużą skalę. Ich łączna moc przekracza 73 megawaty. Największą część instalacji stanowią te wykorzystujące energię z biomasy (w tym biogazu, głównie składowiskowego i z oczyszczalni ścieków), a także energię wodną. Największą zainstalowaną moc mają elektrownie wodne (ponad 37 megawatów), zaś największym w regionie dostawcą prądu jest elektrownia wodna Porąbka-Żar.