"Mieszkańcy oraz członkowie organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Terra mówili mi, że pojawiają się problemy z jakością powietrza, zapyleniem oraz odorami, które wynikają z działalności na terenie Szczecinka firmy Kronospan, przedsiębiorstwa z branży materiałów drewnopochodnych" - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Dodał, że jego rozmówcy wskazywali, iż pojawiają się także problemy z monitoringiem jakości powietrza. "Mieszkańcy mówili mi, że firma zapowiadała realizację inwestycji, która przyniesie ulgę i sprosta ich oczekiwaniom. Jednak ocenili oni, że nie spełniła ona ich oczekiwań. Zarzuty pojawiają się dalej" - wyjaśnił wiceminister.

Jak informuje Kronospan na swojej stronie internetowej firma znajduje się obecnie w okresie "modernizacji zakładu i finansowania instalacji UTWS, której głównym zadaniem jest oczyszczenie gazów odlotowych z suszarni linii produkcyjnej płyty wiórowej". "Instalacja zostanie wybudowana kosztem ponad 80 mln złotych. Będzie wyposażona w najnowocześniejszy elektrofiltr i cały system urządzeń działających w systemie zamkniętym. Jej uruchomienie przełoży się zdecydowanie na poprawę stanu powietrza" - można przeczytać na stronie przedsiębiorstwa.

Mazurek podczas wizyty w Szczecinku odwiedził zakład Kronospan, gdzie spotkał się z jego właścicielami. "Przedstawiono mi prezentację, w jaki sposób firma chce funkcjonować na polskim rynku, jakie działania zostaną podjęte w zakresie ochrony środowiska, jakie są plany inwestycyjne" - relacjonował wiceszef resortu środowiska.

"W rozmowach z mieszkańcami Szczecinka nie starałem się w żaden sposób wchodzić w ocenę działalności firmy. Pytania, które padły z ich strony zostaną zebrane przez Ministerstwo Środowiska i przekazane do Kronospanu, aby zakład mógł odpowiedzieć mieszkańcom na ich wątpliwości i zarzuty" - podkreślił.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


"Moim obowiązkiem jest stać na straży przestrzegania przepisów ochrony środowiska, które w Polsce obowiązują. W tym momencie te przepisy są ułomne i należy je tak zmieniać, aby zapewniały one bezpieczeństwo środowiska, życia i zdrowia ludzi. Obecnie prowadzimy prace przy ustawie o odpadach i chcemy, aby mieszkańcy Szczecinka mieli świadomość, że czuwamy i bierzemy odpowiedzialność za działania, które zostały nam powierzone" - powiedział wiceminister.

Pytany, na jakim etapie znajdują się prace dotyczące ustawy o odpadach, Mazurek wyjaśnił, że obecnie "zbierane są opinie i dokonywane są analizy, aby wzmocnienie kompetencyjne inspekcji spełniało wymogi prawa ochrony środowiska". Zapowiedział zmiany we "wszystkich obszarach, w których polskie prawo ochrony środowiska stwarza jakiekolwiek luki". "Chcemy, aby firmy działające w Polsce miały pewność, że działają zgodnie z prawem, a mieszkańcy mieli poczucie, że ich interesy, zdrowie i życie są należycie chronione" - dodał.

Grupa kapitałowa Kronospan to największy na świecie producent płyt drewnopochodnych. Grupa ma czterdzieści fabryk w 25 krajach, zatrudnia ponad 14 tys. pracowników. Do Szczecinka firma weszła w 1989 r., kupując od Skarbu Państwa Zakłady Płyt Wiórowych. (PAP)