Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Urzędu Miasta Mławy Magdalena Grzywacz, budowa pierwszego z kolektorów, który będzie zbierał wody opadowe z okolicznych osiedli mieszkaniowych, potrwa do połowy października. Zbiornik powstaje u zbiegu ulic: Anny Dobrskiej i Ciechanowskiej.

„Liczymy, że w sposób znaczący poprawi on sytuację miasta w przypadku gwałtownych opadów deszczu. Dzięki niemu znacznie mniejsza ilość wody będzie dostawała się wprost do sieci kanalizacji deszczowej” – podkreśliła Grzywacz. Wyjaśniła, że woda zgromadzona w kolektorze będzie odprowadzana do sieci kanalizacyjnej stopniowo, po ustaniu opadów.

Zbiornik będzie zamknięty, a więc bezpieczny dla okolicznych mieszkańców.
Grzywacz przypomniała, że w 2007 r. na zlecenie samorządu Mławy opracowano plan organizacji sieci kanalizacji deszczowej w mieście, który wskazał kierunki działania, w tym niezbędne inwestycje. „W planie określono, że na terenie Mławy powinno powstać około 10 zbiorników retencyjnych. Po pierwszym kolektorze, następne będą budowane w kolejnych latach. To istotne zadania, ze względu na położenie miasta i ukształtowanie terenu” – dodała Grzywacz.

Podkreśliła, że na terenie Mławy w ostatnich dwóch latach powstały również dwa przepusty wodne na rzece Seracz. „Inwestycje te przynoszą już efekty. W tym roku mieliśmy obfite opady deszczu, a okoliczne domy nie były już tak podtopione jak w latach poprzednich” – powiedziała Grzywacz.

W ostatnich latach po obfitych opadach deszczu – jak np. w lipcu 2010 r., czy w czerwcu 2013 r. – wiele ulic Mławy zostało zalanych o okoliczne budynki uległy podtopieniu. (PAP)