Środki - w wysokości 48 tys. zł - przeznaczone są na niezbędne potrzeby, w szczególności: żywność, leki, odzież, środki czystości, zaopatrzenie dzieci - podał rzecznik MAC Artur Koziołek.

Poinformował, że wniosek o uruchomienie środków minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki przekazał do Ministerstwa Finansów natychmiast po wybuchu, do którego doszło w czwartek nad ranem. Pieniądze na ten cel pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pomoc ta przysługuje niezależnie od środków finansowych przyznanych przez miasto Katowice.

Wybuch gazu zniszczył trzy kondygnacje kamienicy u zbiegu ulic Chopina i Sokolskiej, w ścisłym centrum Katowic. To zwarta zabudowa pochodząca większości z początku XX w. Zawaliła się ściana frontowa części budynku, ocalał tylko wysoki parter. W katastrofie zginęli reporter "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona, dziennikarka TVP Katowice Brygida Frosztęga-Kmiecik, oraz ich dwuletni syn.

W kamienicy zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów, pięć osób trafiło do szpitali, dwie w ciągu dnia go opuściły. Stan jednego oparzonego lekarze ocenili jako ciężki. (PAP)