"Mamy zatwierdzony plan finansowy, który zabezpiecza zapisy znowelizowanej ustawy o Lasach Państwowych, ale także gwarantuje rozwój przedsiębiorstwa" - ocenił Wasiak.


Nowelizacja przewiduje wpłatę do budżetu przez LP w latach 2014-2015 1,6 mld zł. Zdaniem Wasiaka największa obawa związana z jej realizacją dotyczyła groźby znacznego zmniejszenia inwestycji prowadzonych przez LP. "Średnio rocznie wydawaliśmy 500 mln zł, ale tendencja jest rozwojowa" - podkreślił.

Poinformował, że 700 mln zł, które Lasy mają wydać w 2014 roku, będzie przeznaczone głównie na budowę i remonty dróg leśnych.


2013 rok lasy Państwowe zamknęły zyskiem w wysokości ok. 300 mln zł.


Podczas prac nad nowelizacją ustawy resort środowiska informował, że Lasy mają ponad 1 mld zł nadwyżki. Przedstawiciele LP mówili, że wpłata brakujących 600 mln zł będzie zależała od wyników finansowych przedsiębiorstwa za ten rok. Będzie to powiązane m.in. z sytuacją na rynku drzewnym.


"Nie ukrywam, że obecnie mamy dobrą koniunkturę na drewno i nie ma perturbacji związanych z jego sprzedażą" - powiedział Wasiak. Dodał, że na zwiększenie sprzedaży wpływa m.in. rozpędzające się po kryzysie budownictwo mieszkaniowe.


Dyrektor generalny LP poinformował również, że w 2014 przedsiębiorstwo pozyska od 600 do 700 tys. m sześciennych drewna więcej niż w 2013 roku. "Od 20 lat zwiększa się wycinka, ponieważ rośnie zasobność polskich lasów" - powiedział. W zeszłym roku LP pozyskały ponad 35,5 mln m sześc. drewna.


Lasy Państwowe gospodarują na blisko jednej trzeciej powierzchni naszego kraju. Lasy zajmują coraz więcej powierzchni Polski - od zakończenia II wojny światowej ich powierzchnia zwiększyła się z 21 proc. do prawie 30 proc. Dzięki temu jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. (PAP)