Jak powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy GDDKiA w Łodzi Maciej Zalewski, do pierwszego etapu przetargu wpłynęło 21 wniosków zarówno od pojedynczych firm, jak i konsorcjum. Obwodnicę chcą budować przedsiębiorstwa z Polski, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Austrii, Portugalii i Czech.

Zalewski wyjaśnił, że teraz rozpocznie się ocenianie i weryfikacja zgłoszonych ofert. Do drugiego etapu wybrane zostaną firmy najlepiej ocenione, z największym doświadczeniem w branży budowlanej. Wtedy - jak mówił rzecznik - z wybranymi firmami rozpoczną się rozmowy o konkretach. Przewiduje się, że rozstrzygniecie procedury przetargowej zakończy się we wrześniu przyszłego roku.

Po wyłonieniu wykonawcy zostanie podpisana umowa na realizację zadania. Jej podpisanie planowane jest na drugą połowę 2014 roku.

Prace przy budowie obwodnicy mają potrwać nie dłużej niż 22 miesiące z wyłączeniem okresów zimowych. Jeśli nie przedłużą się procedury przetargowe, to zakończenie budowy obwodnicy powinno nastąpić pod koniec 2016 roku. Jej głównym zadaniem będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Bełchatowa i tym samym usprawnienie przejazdu na trasie Warszawa-Wrocław drogą krajową nr 8.

Zalewski przypomniał, że nowa trasa będzie miała trzy pasy ruchu. Naprzemiennie - dwa w jednym kierunku i jeden w przeciwnym. Ma to ułatwić wyprzedzanie przede wszystkim samochodów ciężarowych. W ramach inwestycji mają powstać również węzły drogowe ułatwiające m.in. komunikację z drogami wojewódzkimi: nr 484 Buczek-Bełchatów oraz nr 485 Pabianice-Bełchatów. (PAP)