Umowę ws. unijnego dofinansowania podpisano w środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.


Projekt służący usprawnieniu drogowych połączeń regionalnych w granicach miasta Łomży znajdował się na liście inwestycji kluczowych w województwie podlaskim. Zarząd województwa w lutym przyznał miastu unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości 28,7 mln zł. Cały koszt przedsięwzięcia to ok. 32 mln zł.

Jak mówił w środę marszałek województwa Jarosław Dworzański, inwestycja jest bardzo ważna dla Łomży. Ma poprawić stan bezpieczeństwa oraz płynność ruchu w tym mieście.

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podkreślił znaczenie pieniędzy z programu operacyjnego dla miasta. Dodał, że gdyby Łomża musiała finansować przebudowę ulic z własnego budżetu, to inwestycja trwałaby nawet do 10 lat.

Podpisana w środę umowa umożliwi kolejny etap przebudowy dróg w mieście; w dwóch poprzednich etapach zostały zmodernizowane m.in. ulice w centrum Łomży, w ubiegłym roku rozpoczęto też przebudowę szosy do Mężenina. Wartość tych projektów to w sumie ponad 61 mln zł, a wsparcie unijne wyniosło 80-90 proc.

Obecny projekt zakłada przebudowę i budowę trzech ulic w południowej części Łomży: Przykoszarowej, Browarnej oraz Meblowej. Inwestycja ma skrócić czas przejazdu tranzytowego przez Łomżę, przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu na ulicach położonych w południowej części miasta. Obecnie trwają przetargi na prace budowlane.

W ramach inwestycji zostaną m.in. zmodernizowane skrzyżowania, wybudowane ścieżki rowerowe, chodniki i zatoki autobusowe. Przebudowana będzie też kanalizacja deszczowa, sieć wodno-kanalizacyjna i sieci ciepłownicze. Projekt obejmuje ponadto budowę mostu na rzece Łomżyczce.

Ulica Meblowa ma być fragmentem małej obwodnicy Łomży, budowanej głównie z myślą o ruchu ciężarówek przez Zambrów do Siedlec i przez Ostrołękę do Warszawy. Czerniawski powiedział PAP, że budowa ronda łączącego ul. Meblową z ul. Wojska Polskiego, która ma ruszyć od maja, może utrudniać przejazd samochodom ciężarowym ul. Wojska Polskiego. (PAP)