Instytucja która ma funkcjonować na trenie Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT), powstała dzięki funduszom Unii Europejskiej.

Jak powiedziała PAP koordynatora centrum, Karolina Majcherczyk z KPT, placówka jest skierowana do wszystkich pasjonatów mody. „To muszą być osoby, które mają już trochę styczności z projektowaniem – czy to graficznym, czy też interesują się fotografią, szyciem, projektowaniem. To będą zarówno osoby uczące się w technikach w takim kierunku jak technolog odzieży, czy studenci projektowania i wzornictwa oraz krawcowe, szwaczki – także osoby w wieku 40 plus” – dodała.

Centrum Fashion Design będzie m.in. prowadziło kursy wspierające młodych przedsiębiorców na rynku mody. Jaka podkreśliła Majcherczyk, powołanie instytucji wiązało się z zapotrzebowaniem na tego typu miejsce, jakie zgłaszali początkujący projektanci, studenci oraz pracodawcy.

„To co nas wyróżnia, to fakt, że nie jesteśmy nakierowani tylko na projektowanie i stworzenie pierwszego prototypu ubioru, ale chcemy pójść dalej – tworzyć strategie marketingowe produktów, umożliwić ich wejście na rynek, pomóc kreatorom w pozyskiwaniu inwestorów i w kontraktowanie kolekcji. Czegoś takiego nie ma nie tylko w Kielcach, ale i w województwach ościennych” – dodała Majcherczyk.

Jak oceniła, dużym problemem dla początkujących projektantów jest brak umiejętności komercjalizacji własnych pomysłów. „Większość ich projektów i prototypów ubiorów trafia do szafy, bo te osoby nie widzą, jak wejść na rynek. To artyści, którzy nie są ekonomistami czy marketingowcami” – argumentowała Majcheryczk.

W Centrum, które zajmuje 400 metrów kw. powierzchni znajdują się szwalnia oraz prototypownia wyposażona w maszyny do szycia, wykańczania i ozdabiania odzieży. Są tu także pracownia rysunku i graficzna ze specjalistycznym oprogramowaniem i sprzętem komputerowym oraz showroom – z mobilnym podestem scenicznym do prezentacji kolekcji. Funkcjonuje tu też nowoczesne studio fotograficzne oraz biblioteka z publikacjami poświęconymi modzie.

Uczestnicy oferowanych przez Centrum zajęć będą się uczyli m.in. materiałoznawstwa, analizy trendbooków, projektowania, kreowania przestrzeni handlowej, a także skutecznego szukania inwestorów i klientów - przykładowo podczas zajęć pokazujących, jak otworzyć sklep internetowy czy jak tworzyć katalogi.

Dodatkowe możliwości dla Fasion Design stwarza działające w parku Centrum Szybkiego Prototypowania LabDesign, wyposażone w najnowocześniejszą drukarkę 3D. Pod okiem specjalistów będzie można tu wykonać prototyp produktu, gotowy produkt czy uruchomić krótką serię produkcyjną.

W centrum swoje prace dyplomowe będą mogli przygotowywać uczniowie i studenci kierunków wzorniczych. Trwają także rozmowy z firmami z branży modowej i instytucjami naukowymi, które chciałyby współpracować z kielecka placówką.

Kursy organizowane w Centrum Fashion Design będą, przynajmniej na początku działalności, bezpłatne. Na ten cel KPT chce pozyskać kolejne granty z funduszy unijnych.

Równocześnie jednostka będzie prowadziła działalność komercyjną. Przedsiębiorcy będą mogli w tutejszym studio fotograficznym wykonywać np. zdjęcia reklamowe czy katalogowe.

Jak podkreślił dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz, Centrum Kompetencji i Kreatywności Fashion Design będzie konsolidowało potencjał branży modowej, jaki pojawił się w Kielcach.

„Od pewnego czasu w otoczeniu Parku zaczęli pojawiać się młodzi ludzie, którzy mają dużo wspólnego z modą i chcą rozwijać swoje umiejętności. Ponadto w Kielcach funkcjonuje już całkiem niezła baza: Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego kształcący na kierunku wzornictwo oraz renomowany konkurs Off Fashion” – dodał szef parku.

Off Fashion to organizowany od 2007 r. Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody. Ideą imprezy, której pomysłodawcą był prezydent Kielc Wojciech Lubawski, jest promowanie mody awangardowej i stworzenie szansy zawodowego startu młodym projektantom.

Podczas zaplanowanego na wtorkowy wieczór otwarcia Centrum Fashion Design, będzie można oglądać pokazy ubiorów wybranych projektantów związanych z konkursem. Kilka dni później odbędą się tu pierwsze warsztaty – fotografii modowej i pisania o modzie.

Utworzenie Centrum Kompetencji i Kreatywności Fashion Design jest częścią inwestycji „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Koszt powstania centrum to ok. 1,5 mln zł, a całego projektu – 126 mln zł.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia w parku zbudowano m.in. zespół inkubatorów dla branży teleinformatycznej, trzy hale produkcyjne; uzbrojono też tereny inwestycyjne. Wkrótce otwarte zostanie Energetyczne Centrum Nauki. KPT wzbogacił się także o bibliotekę materiałową, w której, znalazły się wzory użytkowe ponad 2 tys. materiałów. (PAP)

ban/ par/