We wtorek w Rudzie Śląskiej oficjalnie oddano do użytku pierwszą tego typu, pilotażową inwestycję GPW – instalację fotowoltaiczną o mocy 0,3 megawata. To największa taka elektrownia na Śląsku i druga pod względem wielkości w Polsce. Kosztowała prawie 4,5 mln zł, z czego większość pokryły środki unijne.

Instalację, na którą składa się blisko 1,3 tys. paneli fotowoltaicznych, zlokalizowano na dachu zbiornika na wodę należącego do GPW. Także kolejne elektrownie mają powstawać na dachach zbiorników czy stacji uzdatniania wody (firma ma w sumie ponad 20 hektarów powierzchni dachowych), m.in. w Dziećkowicach i Goczałkowicach. W tej ostatniej miejscowości panele fotowoltaiczne mają też pojawić się na zaporze – jednej z najdłuższych w Polsce, o długości prawie 3 km.

„Woda jest doskonałym lustrem, które dodatkowo wzmacnia transmitację promieni UV. Dlatego poza promieniami pochodzącymi bezpośrednio ze słońca, uzyskujemy dodatkowe wartości energetyczne dzięki promieniom odbijanym przez wodę” – wyjaśnił prezes GPW Jarosław Kania.

Natomiast małe elektrownie wodne GPW zamierza budować na jazach, ujęciach wody, zaporach i innych obiektach hydrotechnicznych, którymi zarządza. W sumie mają dać moc ok. 1,5 magawata, na które złoży się ok. 10 małych elektrowni o mocy od kilkunastu do kilkuset kilowatów.

Prezes Kania podkreślił, że inwestowanie w fotowoltaikę ma nie tylko aspekt ekologiczny, ale także ekonomiczny, ponieważ energia elektryczna do napędzania np. pomp i infrastruktury zbiorników oraz obsługi sieci to znaczący koszt dla przedsiębiorstwa – tym samym co najmniej kilkanaście procent ceny wody dla odbiorców to koszty energii. Dzięki pozyskiwaniu jej ze słońca możliwa będzie obniżka kosztów.

Według prezesa budowa elektrowni fotowoltaicznej dofinansowanej z zewnętrznych środków (np. unijnych albo funduszy ekologicznych) zwraca się w 2-3 lata. Bez dofinansowania zwrot następuje w ciągu 7-10 lat. „Jak na instalację energetyczną jest to całkiem przyzwoita stopa zwrotu” – ocenił Kania.

Rudzka elektrownia, zlokalizowana w dzielnicy Czarny Las, zajmuje powierzchnię prawie 20 tys. m kw., czyli mniej więcej półtora boiska piłkarskiego. Instalacja dostarczy rocznie ok. 300 megawatogodzin energii. To dwukrotnie więcej niż zużywa należący do GPW obiekt w Rudzie Śląskiej, zaopatrujący w wodę kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tego miasta i okolic; pozostała część wytworzonego tam prądu jest sprzedawana.
Dzięki energii pozyskanej z pracy paneli roczna emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 222 tony. Wyliczono, że to tyle CO2, ile ok. 74 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej emituje codziennie do atmosfery. W powietrze nie trafi także 0,2 tony dwutlenku siarki, 0,35 tony tlenków azotu oraz 0,10 tony pyłów.

Wcześniej GPW zrealizowało już projekt, w ramach którego dzięki instalacji solarnej wytwarzane jest ciepło do ogrzewania wody. Moc instalacji to pół megawata. Obecne przedsięwzięcie daje energię elektryczną.

Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii. W woj. śląskim na montaż takiej instalacji zdecydowały się m.in. niektóre duże szpitale. Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce, o mocy ok. 1 megawata energii, działa w Wierzchosławicach w woj. małopolskim.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą w Polsce firmą wodociągową. Codziennie dostarcza prawie 370 tys. m sześc. wody mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego. W sumie z wody z GPW korzysta ok. 3,5 mln osób. Firma korzysta z energii elektrycznej w ponad 30 lokalizacji w woj. śląskim.(PAP)