Pieniądze pochodzą ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Są wypłacane na podstawie ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

„Skierowaliśmy do banku obsługującego Fundusz Drogowy wnioski o wypłacenie pierwszym czterem firmom łącznie 1 mln 45 tys. zł” – powiedział Nalewajko.

Dodał, że ta kwota to zaliczka wynosząca 50 proc. należności podwykonawców, którym lider konsorcjum budującego obwodnicę, spółka HAK Construction, nie zapłacił za wykonane roboty. „Resztę należności poszkodowani przedsiębiorcy otrzymają po uprawomocnieniu się sądowych nakazów zapłaty. Te pieniądze będziemy się starali odzyskać od głównego wykonawcy” – zaznaczył Nalewajko.

Lubelski oddział GDDKiA przyjął 23 wnioski przedsiębiorców, którzy byli podwykonawcami na budowie obwodnicy Hrubieszowa i nie otrzymali należnej im zapłaty. Łącznie to blisko 4,7 mln zł. Najmniejsze roszczenie wynosi 5,5 tys. zł, a największe – około 2 mln zł. Kolejne wnioski są przyjmowane.

Umowę na budowę obwodnicy Hrubieszowa, o wartości 179 mln zł, podpisało konsorcjum składające się ze spółek HAK Construction i Cardo Mosty z Katowic oraz Dromet z Częstochowy. „Budowę obecnie kontynuuje Dromet, ma się ona zakończyć w czerwcu przyszłego roku, ale nie wiadomo, czy ten termin zostanie dotrzymany” – powiedział Nalewajko.

Lubelski oddział GDDKiA przyjmuje też wnioski od poszkodowanych podwykonawców z budowy obwodnicy Frampola, gdzie liderem konsorcjum, które podpisało kontrakt, jest także HAK Construction. Z tej budowy wpłynęło siedem wniosków opiewających łącznie na blisko 650 tys. zł. Są one jeszcze analizowane.

Obwodnica Frampola kończona jest przez drugiego uczestnika konsorcjum, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart z Kielc. Wartość tego kontraktu wynosi blisko 51 mln zł. Tu prace mają być zakończone w listopadzie tego roku.

Z przedstawicielami HAK Construction nie udało się PAP skontaktować.

Hrubieszów i Frampol leżą w ciągu drogi krajowej nr 74. (PAP)

kop/ amac/