Położone w okolicach wrocławskiego rynku Przejście Świdnickie umożliwia przechodniom przejście pod ul. Kazimierza Wielkiego. Prace związane z jego przebudową rozpoczną się w nocy z piątku na sobotę i potrwają do końca 2015 r. - poinformowała w środę PAP Małgorzata Szafran z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Po przebudowie wrocławianie będą mogli przechodzić przez ul. Kaźmierza Wielkiego zarówno dołem, jak i górą. Do tej pory było to jedynie przejście podziemne. Przejście podziemny tunelem zostanie zwężone do czterech metrów. W uzyskanej w ten sposób przestrzeni powstanie galeria sztuki, która będzie obejmować 250 m kw. powierzchni wystawienniczej.

Prezentacja dzieł sztuki w przestrzeni najbardziej rozpoznawalnego we Wrocławiu przejścia podziemnego to jeden z elementów programu artystycznego przygotowywanego z okazji objęcia przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r.
Tuż przy Przejściu Świdnickim prowadzony jest remont budynku, w którym mieścił się kiedyś Bar Barbara – jedno z najbardziej znanych miejsc spotkań wrocławian w czasach PRL. Po remoncie w tym budynku ma mieścić się siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016 - instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie Wrocławia do sprawowania tytułu ESK.

Koszt przebudowy Przejścia Świdnickiego to 13 mln zł. (PAP)