Jak poinformowała w czwartkowym komunikacie GDDKiA, chodzi o firmy, którym dotychczasowy wykonawca nie zapłacił za zrealizowane i odebrane prace. Wykaz dokumentów, które firmy powinny złożyć w poznańskim oddziale Dyrekcji, zamieszczono na stronie internetowej GDDKiA.

Pieniądze będą wypłacane na podstawie specustawy z czerwca zeszłego roku. Zakłada ona, że poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. GDDKiA dochodzi z kolei pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili. Pieniądze wypłacane poszkodowanym firmom pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego.

Jak poinformowała GDDKiA, w ramach realizacji ustawy poznański oddział Dyrekcji wypłacił przedsiębiorcom łącznie ok. 4,4 mln zł.

Odcinek S5 Kaczkowo–Korzeńsko był jednym z kilku kontraktów realizowanych w Polsce przez Alpine Bau. Firma ta budowała także odcinek A1 Świerklany-Gorzyczki i fragment drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. W połowie maja firma oświadczyła, że nie dokończy budowy A1 i mostu na tym odcinku w Mszanie, a w ubiegłym tygodniu GDDKiA odstąpiła od umów na budowę S5 i krajowej 16. W połowie czerwca wobec Alpine zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.