Gdy dyplomaci z całego świata będą gorączkowo przygotowywać się do podpisania międzynarodowej umowy na grudniowym szczycie ONZ poświęconym zmianom klimatycznym, COP21, uczestnicy organizowanego przez główną inicjatywę UE z zakresu innowacji klimatycznych Climate-KIC Climathonu będą współpracować nad znalezieniem innowacyjnych rozwiązań problemów spowodowanych zmianami klimatycznymi. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane podczas szczytu COP21 w Paryżu.

Ebrahim Mohamed, dyrektor ds. edukacji Climate-KIC, stwierdził: "W Climate-KIC stale poszukujemy najlepszych koncepcji. Następnie skupiamy się na szkoleniu utalentowanych aktywistów, którzy potrafią zwiększać skalę ich oddziaływania. Dzięki temu, że przedstawiciele władz z całego świata mają spotkać się tu w Europie na szczycie COP21, zyskujemy okazję, by dać obywatelom możliwość podjęcia działań i znalezienia rozwiązań. Musimy również znaleźć nowe sposoby na zaradzenie zmianom klimatycznym, które już obserwujemy".

Kontekstem dla Climathonu będzie również publikacja od dawna oczekiwanej encykliki papieża Franciszka poświęconej ochronie środowiska. Przewodniczący Climate-KIC John Schellnhuber, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem na Klimat (PIK), jest jedynym naukowcem, który wraz z kardynałem Peterem Turksonem 18 czerwca będzie prezentować nowy dokument w Watykanie oraz wygłosi przemówienie.

Climate-KIC jest oficjalnym partnerem projektu Climate Reality Project byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ala Gore'a, który we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych w 2015 r. organizuje w ramach inicjatywy Live Earth globalną serię wydarzeń pod hasłem „Road to Paris”. Celem organizowanego przez Climate-KIC Climathonu jest połączenie obywateli państw całego świata i umożliwienie im podjęcia działań mających bezpośredni wpływ na klimat ich miast w trakcie przygotowań do szczytu COP21.

Globalny hackathon
Każde z miast skupia się na wstępnie zdefiniowanych wyzwaniach klimatycznych, począwszy od znalezienia sposobów na zapobieganie zagrożeniom związanym ze wzrostem poziomu morza w Bostonie, po opracowanie najlepszych rozwiązań, które umożliwiłyby mieszańcom Sao Paulo skuteczniejsze działanie na rzecz zachowania bioróżnorodności. Pełny przegląd wyzwań można znaleźć pod adresem: http://www.climate-kic.org/climathon.

Meghan Chapple, dyrektor Biura ds. Zrównoważonego Rozwoju z George Washington University w Waszyngtonie, tak wypowiedziała się na temat wyzwania, przed którym stoi Climathon: "W stolicy naszego kraju nadal musimy pracować nad przekształcaniem odpadów komunalnych w zasoby. Odpady stałe przyczyniają się do zmian klimatycznych i wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Zapraszamy studentów, specjalistów, projektantów i przedsiębiorców do rozwijania inspirujących rozwiązań, które moglibyśmy wdrożyć w praktyce".

Jose Ripper Kos z brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu Santa Catarina, stwierdził: "Rio de Janeiro to unikatowe miasto, wciśnięte między morze i góry - w rezultacie na jego terenie znajdują się ważne parki krajobrazowe. W tym kontekście transport staje się poważnym problemem ekologicznym, społecznym i ekonomicznym". Ripper Kos jest na swojej uczelni kierownikiem Programu Architektury i Urbanistyki.

Najlepsze zespoły jadą do Paryża
W każdym mieście zespoły będą utrzymywać kontakt z mediami społecznościowymi, a także dzielić się pomysłami z uczestnikami z całego świata. Najlepszy zespół z każdego z miast po Climathonie otrzyma od Climate-KIC coaching i wsparcie, aby móc zrealizować swoje pomysły we współpracy z władzami miasta. Najlepsze zespoły z całego świata pojadą do Paryża, aby w trakcie szczytu zaprezentować swoje koncepcje na forum światowym.

Organizatorami międzykontynentalnego wydarzenia w stylu hackathonu będą znane uniwersytety, centra badawcze, agendy rządowe i przedsiębiorstwa z Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Oceanii oraz Europy.