Jak powiedziała w piątek PAP naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Barbara Szygulska, od początku listopada sytuacja pod kątem zanieczyszczenia powietrza w całym regionie dolnośląskim jest niekorzystna.

Dodała, że największe przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, będącego głównym składnikiem smogu, zanotowano w minioną środę w Legnicy. Poziom stężenia średniodobowego wynosił tam 237 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma wynosi 200.

Szygulska poinformowała, że w tym okresie we Wrocławiu notowano stężenia PM10 na poziomie od 158 do 182 mikrogramów.

„To efekt rozpoczęcia sezonu grzewczego i niekorzystnej pogody. Niska temperatura rano doprowadza do zjawiska inwersji i zatrzymania szkodliwych substancji w powietrzu, powstających na skutek spalania słabej jakości paliwa. Pogoda jest bezwietrzna, co potęguje to zjawisko” - powiedziała naczelnik.

Jak dodała, prognozy pogody na najbliższe dni są korzystne, ponieważ będzie wiał wiatr, co zmniejszy stężenie zanieczyszczeń.

Rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski poinformował PAP, że na walkę z niską emisją w ramach programu KAWKA przeznaczono w ostatnich dwóch latach we Wrocławiu ponad 54 mln zł.

Dodał, że w 2014 r. podpisano umowy na wymianę węglowych pieców z 310 osobami, a do października 2015 r. wpłynęły 853 wnioski i zawarto 760 umów.

Rzecznik podkreślił, że prowadzone są też akcje edukacyjne i informacyjne związane ze szkodliwością niskiej emisji, spalania śmieci oraz innych działań proekologicznych.

„W ramach ekopatroli strażnicy miejscy sprawdzają również, co mieszkańcy spalają w swoich piecach i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogą nakładać mandaty. Samorząd jednak przede wszystkim wspiera różnorodne rozwiązania proekologiczne” - powiedział Filipowski.

Program KAWKA finansuje Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.(PAP)