Według informacji Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC), sprzedaż cementu w styczniu 2014 r. o 34 proc. wobec stycznia 2013 r. i wyniosła ponad 541 tys. ton.

Z szacunków Stowarzyszenia wynika ponadto, że produkcja cementu w styczniu 2014 r. wzrosła rdr o ponad 34 proc. do 521 tys. ton.

Ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Marcin Peterlik wyjaśnił, że w styczniu sprzedaż i produkcja cementu zależy w dużym stopniu od warunków atmosferycznych. Podkreślił, że w ubiegłym miesiącu, zima była łagodniejsza niż rok wcześniej. "Styczniowe dane to potwierdzenie pozytywnych tendencji rynkowych, które od pewnego czasu obserwujemy zarówno w budownictwie, jak i na rynku cementu" - powiedział PAP.

Peterlik zwrócił uwagę, że w czwartym kwartale ub.r. nastąpił znaczący wzrost sprzedaży cementu wobec tego samego okresu rok wcześniej. "Wszystko wskazuje na to, że będzie ona dalej rosła. Według prognoz Instytutu w całym 2014 roku wzrośnie ona o ok. 6-7 proc. w porównaniu z 2013 r." - szacuje ekspert Instytutu.

Dyrektor SPC prof. Jan Deja powiedział PAP, że dane za styczeń nie są niespodzianką. "Po bardzo przyzwoitej drugiej połowie 2013 roku, która była trochę lepsza od drugiej połowy 2012 roku, spodziewam się kilkuprocentowego wzrostu sprzedaży cementu w całym 2014 roku. Możliwy jest wynik zbliżony do 15 mln ton." - ocenił. (PAP)