Zgodnie z projektem EC1 Wschód pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne. Funkcjonować tu mają m.in.: centrum sztuki filmowej nawiązujący do tradycji Łodzi filmowej, biblioteka, planetarium, galeria i teatr dźwięku. Znajdą się też pomieszczenia na siedziby i biura instytucji kultury, sale seminaryjno-konferencyjne. Będzie również wieża widokowa.

Po zakończeniu prac budowlanych - zarówno w EC1 Wschód jak i Zachód - potrzeba będzie ok. roku na aranżacje wnętrz, na ich wyposażenie oraz przygotowanie obiektów do prowadzenia działalności. W połowie 2014 roku te obiekty powinny zacząć służyć łodzianom.

Aby umożliwić w przyszłości swobodny dostęp do zrewitalizowanej elektrociepłowni powstają nowe ulice. Od strony istniejącej już ul. Kilińskiego wybudowane zostaną dwie drogi dojazdowe, z czego jedna już powstała. Będą też dwa wjazdy od strony ul. Tuwima. Będzie też dojazd od strony ul. Targowej.

W części EC1 Zachód powstaje centrum nauki i techniki. Będzie to ośrodek edukacyjno-wystawienniczy zajmujący się promocją nauki i rozwoju techniki. Bazą tej prezentacji będą oryginalne urządzenia i wyposażenie dawnej elektrowni. W interaktywnym centrum staną też kioski multimedialne, w których będzie można poznać historię EC1.

Na terenie EC1 odtworzony ma być ogród, który przed laty znajdował się przed budynkiem dawnego Zarządu Elektrowni. Na podstawie zachowanych fotografii, w miarę możliwości przywrócony zostanie jego kształt i pierwotne nasadzenia.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 to jeden z elementów tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca kolejowego. Zdaniem władz miasta zarówno EC1 jak i nowy dworzec to jedno z największych urbanistycznych wyzwań w historii Łodzi.

Cała wartość projektu rewitalizacji EC1 wynosi 274 mln zł brutto z czego 82,7 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. "W tej chwili inwestycja kosztowała już ok. 40 proc. tej kwoty" - powiedział Żuromski. Prace prowadzone są na powierzchni blisko 40 tys. mkw.

Według niego dzięki tej inwestycji przywrócony zostanie architektoniczny wygląd budynków, które powstawały w okresie pomiędzy 1906 a 1930 rokiem, a z drugiej strony - przywrócona zostanie mieszkańcom Łodzi "przestrzeń publiczna, która przez 100 lat była zamknięta ze względu na jej przemysłowy charakter". "Równocześnie w ramach tego projektu adoptujemy te historyczne obiekty do zupełnie nowych funkcji" - dodał.