Miejski konserwator zabytków w Szczecinie Małgorzata Gwiazdowska mówił w poniedziałek dziennikarzom, że wewnątrz budynku tam, gdzie jest to możliwe, zostaną odtworzone dawne dekoracje.

Jak zaznaczyła zachowane są materiały ikonograficzne w kolorze czarno-białym. "Dzięki staraniom konserwatorów i badaniom mogliśmy identyfikować malatury w ich oryginalnym wybarwieniu. Wiele z nich zostało zniszczonych, szczególnie w sali rycerskiej, którą w tej chwili remontujemy" - dodała Gwiazdowska.

"Konserwacja estetyczna pozwoli nam na rekonstrukcję elementów, które możemy odtworzyć, ponieważ dzięki badaniom poznaliśmy kolorystykę, a dzięki fotografiom czarno-białym mamy wizerunek" - podkreśliła. Według konserwator, po remoncie znacząco poprawi się stan budynku i będzie on bardzo dobrze się prezentował.

Zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie Marek Jasztal zauważył, że remontowany budynek leży na popularnym szlaku turystycznym prowadzącym do reprezentacyjnych Wałów Chrobrego. Po remoncie, który ma się zakończyć w połowie czerwca, turyści będą mogli zwiedzać budynek i poznać jego historię, a także dowiedzieć się czegoś o pracy współczesnych policjantów - dodał.

Renowacja komendy ruszyła w październiku ub.r. Pracują przy niej zespoły konserwatorskie ze Szczecina, Torunia i Poznania. Wartość przedsięwzięcia to ponad 6 mln zł, z czego większość to dofinansowanie unijne.

Kończąca się renowacja obejmuje m.in. czyszczenie elewacji zewnętrznych i wewnętrznych, modernizację reprezentacyjnej sali tradycji, a także stworzenie podświetlenia budynku.

Neogotycki budynek prezydium policji, który został wzniesiono w latach 1902 - 1905, jest jednym z najmłodszych szczecińskich zabytków. W 2001 r. podczas prac remontowych odkryto przypadkowo ślady polichromii. Wojewódzki konserwator zabytków objął budynek prawną ochroną konserwatorską w 2003 r. Od niedawna sąsiaduje z nowoczesnym gmachem szczecińskiej filharmonii i Centrum Dialogu Przełomy. (PAP)