Biosurfaktanty to środki powierzchniowo czynne pochodzenia naturalnego. Podobnie jak surfaktanty uzyskiwane na drodze chemicznej, powodują zmniejszenie napięcia powierzchniowego cieczy, przez co możliwe jest mieszanie substancji o różnych gęstościach. Środki dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są m.in. do produkcji farb, artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków i leków, a także w przemyśle wydobywczym ropy.

Surowcem do wytwarzania biosurfaktantów jest śruta rzepakowa, która jest pozostałością po produkcji oleju w olejarni.

Jak poinformował wiceprezes spółki Boruta-Zachem Marcin Pawlikowski, śruta rzepakowa jest wykorzystywana jako podłoże, a w procesie biosyntezy wyselekcjonowane szczepy baterii produkują surfaktanty.

Proces technologiczny przebiega w ten sposób, że śruta trafia do bioreaktorów, w których odbywa się sterylizacja i dezynfekcja, a potem następuje zaszczepianie odpowiednimi dawkami bakterii. Później następuje produkcja właściwa, ekstrakcja i wyizolowanie surfaktantów.

Wiceprezes Pawlikowski podkreślił, że produkowane w bydgoskim zakładzie biosurfaktanty są biodegradowalne w 67 proc. po 10 dniach, a surfaktanty chemiczne nie podlegają rozkładowi.

Przy produkcji biosurfaktantów zużywa się mniej wody, wytwarza się mniej dwutlenku węgla. Produkt ma większe zdolności pianotwórcze, zaczyna działać w niższych temperaturach, a także nie zawiera konserwantów, nie jest toksyczny i nie powoduje alergii. Odpady poprodukcyjne mogą być wykorzystywane jako dodatki od pasz.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Prezes Boruta-Zachem SA Wiesław Sażała zapowiedział, że planowana jest rozbudowa nowo otwartej linii produkcyjnej o biorafinerię. W biorafinerii, oprócz biosurfaktantów, produkowane miałby być takie substancje, jak białko, prebiotyki, enzymy.

Cała inwestycja kosztowała 34,4 mln zł, z czego 19,4 mln zł stanowiło wsparcie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a reszta to środki własne spółki.

Boruta-Zachem SA ma dwa zakłady - w Zgierzu i Bydgoszczy. W obecnych strukturach działa od 2009 r., kiedy doszło do połączenia Boruty Kolor w Zgierzu z Zachemem Barwniki w Bydgoszczy, wytwarzających pigmenty i barwniki.(PAP)