Podlaskie: wnioski na 110 mln zł, w kasie 14,2 mln zł

W poniedziałek minął termin składania wniosków do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na 2014 r. Do urzędu wojewódzkiego w Białymstoku wpłynęło 107 wniosków na budowę lub modernizację 244 km dróg powiatowych i gminnych. Łączna wartość tych inwestycji przekracza 224,8 mln zł - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł. Dodała, że zainteresowanie programem zawsze było duże, znacznie przekracza możliwości programu i świadczy o tym, jak duże są potrzeby w regionie w tym zakresie.

Ile kilometrów dróg i na jakich odcinkach uda się przebudować będzie wstępnie wiadomo do końca października. Do 20 grudnia powinny być znane ostateczne listy inwestycji, które będą zrealizowane.

Z najnowszych danych wdrażającego program przebudowy dróg lokalnych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że Podlaskie ma mieć na 2014 rok 14,26 mln zł. To o połowę mniej niż w 2012 r. W 2015 roku ma być na ten cel 57 mln zł - poinformowała Gaweł. Najmniej pieniędzy na drogi lokalne było w Podlaskiem w 2011 roku - 11,4 mln zł. "Każdego roku suma przeznaczona na dotacje jest korygowana, w zależności od możliwości finansowych państwa, ale istotne jest to, że program jest kontynuowany" - podkreśla Gaweł.Świętokrzyskie: wnioski na 63,9 mln zł, w kasie 12,5 mln zł

Podobna sytuacja wystąpiła w woj. świętokrzyskim. Jeszcze na początku września mówiono o 50,5 mln zł na drogi lokalne w Świętokrzyskiem, teraz wiadomo, że kwota ta będzie kilkukrotnie niższa. Jak wyjaśniła we wtorek rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda, zmiana wynika z poprawki do uchwały budżetowej na rok przyszły.

„Kwota dotacji dla województwa świętokrzyskiego wynosi teraz 12,5 mln zł" - powiedziała. Dodała, że nie zmieniły się jednak zasady finansowania inwestycji. W dalszym ciągu będą obowiązywały proporcie: 50 na 50 czyli 50 proc. dotacji i tyle samo wkładu własnego ze strony samorządów.


To oznacza, że na realizację remontów w ramach tzw. „schetynówek" może liczyć jedynie niewielka część ze zgłoszonych projektów. Łącznie do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego napłynęło 75 wniosków dotyczących łącznie 158 km dróg lokalnych - gminnych i powiatowych.