Najwięcej dopłat przyznano mieszkańcom województw: pomorskiego - 1266, mazowieckiego - 1203, wielkopolskiego - 1103 i dolnośląskiego - 582.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Jeżeli banki przyznają kredyt na zakup mieszkania, to po spełnieniu warunków określonych przez program MdM, BGK przydziela dofinansowanie do takiego kredytu.

Do końca maja BGK zaakceptował wnioski na 162 mln 156 tys. zł, z czego blisko 133 mln 839 tys. zł pochodzi z budżetu na 2014 r., 27 mln 397 tys. zł z limitu na 2015 r., a 919 tys. zł z budżetu na 2016 r. W przypadku zakupu gotowego mieszkania, kredyt i dopłata są wypłacane jednocześnie. Jeżeli proces inwestycyjny jest rozłożony w czasie, a ostatnia transza zapłaty dla dewelopera przypada na przykład na 2015 r., to wtedy BGK wypłaca dopłatę z limitu budżetowego przewidzianego na 2015 r.

"Po pięciu miesiącach działania programu MdM mamy już ponad 7 tysięcy wniosków. Zawarto już 5 tysięcy umów, podczas gdy w analogicznym okresie na początku funkcjonowania +Rodziny na Swoim+ umów było zaledwie 1,4 tys." - podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes BGK Radosław Stępień.

Podkreślił, że wnioski o dopłaty przyjmuje już 11 banków, a zainteresowanych współpracą z BGK jest kilka kolejnych.

Najwięcej mieszkań z dopłatą państwa Polacy kupują w Warszawie, a najmniej w województwie opolskim. "Te dane odzwierciedlają trendy rynkowe, które obserwowaliśmy w programie +Rodzina na Swoim+" - zaznaczył Stępień.

"Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że na większości badanych rynków pierwotnych w pierwszym kwartale 2014 r. spadły przeciętne ceny transakcyjne. Eksperci NBP podkreślają, że jest to m.in. wynikiem konserwatywnie ustalonych limitów cenowych w programie MdM" - wyjaśnił BGK.

Program MdM ma potrwać do 2018 roku. Łączne dofinansowanie kredytów ze strony państwa wyniesie 3,5 mld zł. Banki będą mogły skredytować zakup ok. 25 tys. mieszkań rocznie.

MdM wprowadza limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte pomocą państwa. Są one publikowane przez BGK.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września ub.r. przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu. (PAP)