Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem ubóstwa energetycznego i roli, jaką w walce z nim odgrywa zwiększenie efektywności energetycznej.

 

Akcja przeprowadzana jest we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i przy wsparciu lokalnych aktywistów. Do udziału w niej wytypowano osoby należące do grupy najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym – są to rodziny wielodzietne o niskim poziomie dochodów. Wymiana oświetlenia poprzedzona została dokładną analizą potrzeb poszczególnych gospodarstw domowych.

 

W mieszkaniach i domach rodzin biorących udział w akcji wszystkie żarówki wymienione zostaną na energooszczędne żarówki LED. Ponadto organizatorzy przekażą dzieciom 18 lampek biurkowych. Łącznie wymienionych zostanie 450 żarówek na żarówki ledowe o wartości ok. 8 tys. zł.

 

Jak szacują organizatorzy, dzięki wymianie oświetlenia niektóre z rodzin będą mogły zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną nawet 300 złotych w ciągu roku, przy założeniu wykorzystania pełnego oświetlenia domu przez zaledwie godzinę dziennie.

 

"Nasza akcja ma na celu pomóc ubogim rodzinom przynajmniej częściowo wyjść z błędnego koła, w jakim się znalazły" - powiedział PAP Robert Wawręty z Towarzystwa na Rzecz Ziemi. Jak wskazał, osoby te przy wymianie źródeł światła często kupują z pozoru tańsze żarówki starego typu, a w efekcie płacą znacznie wyższe rachunki za energię elektryczną.

Organizatorzy liczą również, że znajdą się później środki, które pomogą rodzinom biorącym udział w akcji w wymianie najbardziej energochłonnych urządzeń domowych, takich jak np. nieefektywne lodówki.

 

Zdaniem eksperta Zielonego Instytutu Dariusza Szweda, "dla ograniczenia społecznego problemu ubóstwa energetycznego konieczne jest jednak systemowe wsparcie milionów Polek i Polaków niebędących w stanie zapłacić rachunków".

 

"Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą Prawo energetyczne gminy mogą dopłacać do rachunków za prąd tzw. dodatek energetyczny. Te publiczne środki trafiają do koncernów energetycznych, a osoby ubogie dalej płacą wysokie rachunki. Konieczna jest zmiana zapisów ustawy tak, żeby samorządy mogły gospodarstwom domowym w ubóstwie energetycznym przekazywać żarówki LED, a także inne urządzenia energooszczędne, np. lodówki. Z uwagi na wielki potencjał oszczędności w tym obszarze byłby to bardzo efektywny sposób zagospodarowania środków publicznych" – powiedział Dariusz Szwed.

Jak wskazał, "wymiana 250 milionów punktów świetlnych na energooszczędne żarówki LED może w skali kraju przynieść oszczędności rzędu 12-15 mld zł na rok, a jednocześnie znacząco ograniczyć problem ubóstwa energetycznego". (PAP)