Rodzina Polakowskich: rodzice z piątką dzieci wyjechali do RFN na stałe w 1976 roku. Pozostawili w Spręcowie w gminie Dywity pod Olsztynem 17-hektarowe gospodarstwo rolne z siedliskiem. Po wyjeździe nieruchomość przejął - tak jak w przypadku innych tego typu spraw - Skarb Państwa, a następnie została ona kupiona przez nowych właścicieli. Dlatego teraz rodzeństwo Polakowskich, jako spadkobiercy byłych gospodarzy, nie może starać się o zwrot nieruchomości, ale o odszkodowanie. Wysokość odszkodowania ma być równowartością pozostawionego po wyjeździe mienia.

Jak wyjaśnił we wtorek pełnomocnik powodów mec. Wojciech Wrzecionkowski, pierwszą sprawę dotyczącą odszkodowania dla Polakowskich sąd już rozstrzygnął po ich myśli.

W marcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał Alojzemu Polakowskiemu, jednemu z piątki rodzeństwa, odszkodowanie w wysokości 220 tys. zł. Po tym korzystnym rozstrzygnięciu pozostała czwórka rodzeństwa także zdecydowała się wystąpić o odszkodowanie w wysokości 900 tys. zł.

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa reprezentująca interes Skarbu Państwa uznała przed sądem wysokość roszczenia.

We wtorek Sąd Okręgowy w Olsztynie odroczył sprawę do 15 kwietnia. Niewykluczone, że wówczas zapadnie wyrok w tej sprawie.

To jedna z kilku spraw odbywających się przed olsztyńskim sądem okręgowym dotyczących roszczeń dawnych przesiedleńców.

360 tys. zł domagają się od Skarbu Państwa Erna i Bruno K. za 18 hektarów ziemi we wsi Mątki w gminie Jonkowo. 180 tys. zł żąda Dieter L. za gospodarstwo w Warchałach koło Szczytna.

Karl F. chce 1 mln 200 tys. zł. odszkodowania za 41 ha gospodarstwa położonego w Gadach w gminie Dywity i Barczewku w gminie Barczewo.

Andreas S. chce wypłaty 250 tys. zł za 5,5 ha ziemi w Gietrzwałdzie.

Najgłośniejszą sprawą o odzyskanie mienia była sprawa Mazurki Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna, należącego do Skarbu Państwa i zarządzanego przez Lasy Państwowe. Sądy - Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie - odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

Dawni właściciele, których gospodarstwa zostały sprzedane nowym nabywcom, nie mają już możliwości odzyskania gospodarstw. Mogą się natomiast ubiegać o odszkodowania ze Skarbu Państwa.(PAP)