Epidemia gorączki krwotocznej ebola, która wybuchła w marcu w Afryce Zachodniej, spowodowała już śmierć ponad 1900 osób.

"Żadna z tych eksperymentalnych terapii nie została potwierdzona klinicznie" - podała WHO w opublikowanym w czwartek dokumencie.

WHO zaznaczyła, że "obecnie, kiedy podejmowane są nadzwyczajne środki w celu przyspieszenia tempa badań klinicznych, nowe metody leczenia i nowe szczepionki nie będą powszechnie dostępne przed końcem 2014 roku".

"Do tego czasu zabiegi i szczepionki mogą być dostępne tylko w niewielkich ilościach" - poinformowała WHO, zwracając uwagę, że rozwój i ocena kliniczna tych zabiegów "w normalnych okolicznościach trwa do 10 lat".

Wybuch epidemii eboli w Afryce Zachodniej jest bezprecedensowy w swojej skali i złożoności oraz z uwagi na obciążenie, jakie stanowi dla systemów ochrony zdrowia.

Eksperci mają przeanalizować w Genewie "możliwości produkcji i wykorzystania tych terapii". Konferencja ma również na celu "poinformowanie krajowych organów regulacyjnych na temat produktów, które mogą być zastosowane, i zacieśnienie kontaktów między krajami dotkniętymi (epidemią) a producentami".

W najnowszym oświadczeniu w środę dyrektor generalna WHO Margaret Chan podała, że zarejestrowano ponad 1900 zgonów na 3500 przypadków. W zeszłym tygodniu bilans wynosił 1552 zgony na 3069 przypadków.

Kraje najbardziej dotknięte epidemią to Liberia, Sierra Leone i Gwinea. Nigeria jest dotknięta w mniejszym stopniu. W Senegalu stwierdzono pierwszy przypadek eboli u Gwinejczyka, który przekroczył granicę. (PAP)