Prezes Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci dr Artur Januszaniec powiedział, że hospicjum zapewnia nieuleczalnie choremu dziecku opiekę w domu i jest do dyspozycji pacjenta 24 godziny na dobę.
- To nie jest tak, że pacjent jest petentem, tak jak jest w szpitalu czy w hospicjum stacjonarnym. My jesteśmy dla pacjenta. Pacjent będąc w domu, ma świadomość, że ma zapewnioną 24-godzinną, profesjonalną opiekę, począwszy od lekarzy, pielęgniarek, fizykoterapeutów, psychologa czy księdza. Wszyscy ci ludzie przez 24 godziny na dobę są do dyspozycji pacjentów - podkreślił prezes hospicjum.

Dodał, że obecnie pod opieką placówki jest około 30 rodzin.
- Jest to opieka nad całymi rodzinami, a nie tylko nad chorymi pacjentami. Opieka paliatywna dotyczy wszystkich członków rodziny - zaznaczył dr Januszaniec.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało w 1994 roku z inicjatywy dr. Tomasz Dangala. Jako pierwsze w Polsce i Europie Środkowej zaproponowało nieuleczalnie chorym dzieciom opiekę paliatywną w ich własnych domach. Swoim obszarem WHD obejmuje obecnie Warszawę i jej okolice w promieniu do 100 km. Warszawskie Hospicjum dla Dzieci zapewnia rodzinom opiekę medyczną, psychologiczną, socjalną i duchową w miejscu zamieszkania. Po śmierci dziecka rodzinom oferowana jest pomoc grup wsparcia w żałobie.

Od 1999 roku przy WHD działa Hospicjum Perinatalne. Opiekuje się rodzicami, u których nienarodzonego dziecka zdiagnozowano śmiertelną chorobę.

W 1995 roku zarejestrowano Stowarzyszenie Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. W 2001 roku zarejestrowano Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, a w 2004 roku Fundacja WHD otrzymała status organizacji pożytku publicznego.

Fundacja WHD między innymi przeprowadza i publikuje wyniki badania „Pediatryczna domowa opieka paliatywna w Polsce”. Do tej pory wydano 14 raportów z badań za lata 1999-2012. Prowadzi też szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek oraz innych pracowników hospicjów dziecięcych z Polski i zagranicy.

Od 2006 roku Fundacja WHD prowadzi program pomocy finansowej dla nowo powstających hospicjów dla dzieci, z którego do 2014 roku skorzystało siedem hospicjów: w Szczecinie, Opolu, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Rzeszowie, Tychach. (pap)